Problém, jak se vypořádat s vyhozenými plasty v mořích a oceánech, řeší mnoho ekologických organizací. S otázkou nyní pomůže také italská firma Safilo, která z plastového odpadu sesbíraného v mořích vyrábí sluneční brýle.
Brýle jsou vyrobené z plastů pocházejících z Velké tichomořské odpadové skvrny, místa, kde se odpad hromadí. Díky speciální technologii je navíc firma schopná zpracovat i plasty, které jsou určené na jedno použití a obvykle se obtížně recyklují. Každému kusu bude přiřazen také QR kód, díky kterému uživatelé zjistí, odkud přímo byly odpadky, z nichž jsou konkrétní brýle vyrobeny, sesbírány.
Podle odhadů firmy se díky každému vyrobenému kusu vyčistí od plastů plocha o velikosti 24 fotbalových hřišť. Na vývoji novinky spolupracovala společnost s nizozemskou neziskovou organizací The Ocean Cleanup, podle které je také model brýlí pojmenován. Firma zatím vytvořila pouze limitovanou edici brýlí, přičemž výtěžek z prodeje se použije na pokračování čištění oceánu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…