Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak žít trvale udržitelně? Nekupujte, ale opravujte

Výrobci chrlí stále nová elektronická zařízení. Foto: Pixabay

Věděli jste, že téměř polovina elektroodpadu nelze vůbec třídit? A bohužel právě tohoto odpadu nejvíce přibývá, protože přicházejí stále nové mobilní telefony, televize, tablety apod. A nebylo by lepší ty staré jen opravit a používat je dál, když jsou ještě funkční?

„Staré“ mobily a tablety jsou velkou zátěží pro životní prostředí. Jen asi 40 % jejich součástek totiž jde recyklovat, zbytek je těžko likvidovatelný odpad. V roce 2020 tak vzniklo 54 milionů tun elektroodpadu po celém světě.

Proto loni v Evropské unii projednávali nařízení, které udává prodejcům, že musí prodávat náhradní díly i na starší elektroniku a nabízet možnost jejich opravy. Nové požadavky musí splňovat výrobky, které budou na trh EU uvedeny od 1. března 2021. Většinou s náhradními díly nebyl problém i doteď, nicméně výrobci je budou muset mít k dispozici delší dobu – osm až deset let.

Oprava elektroniky není nic jednoduchého, Zdroj: Pixabay

Nařízení ovšem stále nemá finální podobu a řeší se hlavně opravy mobilních telefonů. Podle něj by totiž měla jít vyměnit jakákoliv součástka, a to i neprofesionálem, což je u mobilních telefonů mnohdy problém, protože baterie je součástí telefonu. Doufejme tedy, že se letos dočkáme úpravy tohoto nařízení i pro další elektroniku.

Nejlepší cestou, jak životnímu prostředí ulehčit a tím donutit také výrobce, aby nechrlili stále nové a nové zařízení, je právě oprava stále použitelných přístrojů. Jen málo značek se zabývá tím, jak vytvořit produkt, který bude opravitelný a bude sloužit klidně desítky let. Běžná životnost mobilního telefonu je i kvůli neustálým aktualizacím software pouze kolem 2 let.

Zdroj: Samosebou.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…