Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zamezit elektronickému odpadu? Europoslanci přišli s řešením

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Recyklace smetí je v Evropě žhavým tématem již několik let. Nyní přišly na řadu nabíječky. To, že existuje několik jejich variant, naší planetě zrovna neulevuje. Řešením by mohlo být zavedení jednotné varianty.

Od teoretizování není daleko k činům. Evropský parlament už poslal do dalšího projednávání návrh na zavedení jednotné nabíječky. Cílem opatření je snížit množství elektronického odpadu a usnadnit používání mobilních telefonů a dalších přístrojů. Navrhovaná pravidla by zajistila, že spotřebitelé již nebudou potřebovat novou nabíječku a kabel při každém nákupu nového zařízení a budou moci používat jednu nabíječku pro všechny své malé a středně velké elektronické přístroje. Novinka by se tedy vztahovala na mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty, sluchátka či přenosné reproduktory, které lze dobíjet pomocí kabelu. Všechna tato zařízení by musela být vybavena portem USB typu C, a to bez ohledu na výrobce. Výjimky by se vztahovaly pouze na techniku, která je příliš malá na to, aby byla tímto portem vybavena, jako jsou chytré hodinky, zařízení pro osobní péči nebo sportovní zařízení.

Poslanci požadují, aby na nových zařízeních byly prostřednictvím štítku jasně uvedeny informace o možnostech nabíjení a o tom, zda je výrobek vybaven nabíječkou. Hlavním smyslem nového opatření je předcházení matení uživatelů a usnadnění rozhodování spotřebitelů, kteří často vlastní několik různých zařízení, a ne vždy potřebují další nabíječky. „Univerzální nabíječka je důležitým krokem pro snižování elektronického odpadu, ale také pro vyšší pohodlí spotřebitelů. Asi nikdo z nás nechce hromadit doma různé druhy nabíječek,“ uvedl český europoslanec a člen výboru pro vnitřní trh Marcel Kolaja. „Díky harmonizaci technologie rychlého napájení také zabráníme výrobcům bezdůvodně snižovat rychlost napájení, jak se doposud dělo,“ dodal.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Proč prase dělá česky „ chro“ a anglicky „oink“ aneb jak se zvířecí mluva liší v různých jazycích

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…