Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak zamezit elektronickému odpadu? Europoslanci přišli s řešením

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Recyklace smetí je v Evropě žhavým tématem již několik let. Nyní přišly na řadu nabíječky. To, že existuje několik jejich variant, naší planetě zrovna neulevuje. Řešením by mohlo být zavedení jednotné varianty.

Od teoretizování není daleko k činům. Evropský parlament už poslal do dalšího projednávání návrh na zavedení jednotné nabíječky. Cílem opatření je snížit množství elektronického odpadu a usnadnit používání mobilních telefonů a dalších přístrojů. Navrhovaná pravidla by zajistila, že spotřebitelé již nebudou potřebovat novou nabíječku a kabel při každém nákupu nového zařízení a budou moci používat jednu nabíječku pro všechny své malé a středně velké elektronické přístroje. Novinka by se tedy vztahovala na mobilní telefony, tablety, digitální fotoaparáty, sluchátka či přenosné reproduktory, které lze dobíjet pomocí kabelu. Všechna tato zařízení by musela být vybavena portem USB typu C, a to bez ohledu na výrobce. Výjimky by se vztahovaly pouze na techniku, která je příliš malá na to, aby byla tímto portem vybavena, jako jsou chytré hodinky, zařízení pro osobní péči nebo sportovní zařízení.

Poslanci požadují, aby na nových zařízeních byly prostřednictvím štítku jasně uvedeny informace o možnostech nabíjení a o tom, zda je výrobek vybaven nabíječkou. Hlavním smyslem nového opatření je předcházení matení uživatelů a usnadnění rozhodování spotřebitelů, kteří často vlastní několik různých zařízení, a ne vždy potřebují další nabíječky. „Univerzální nabíječka je důležitým krokem pro snižování elektronického odpadu, ale také pro vyšší pohodlí spotřebitelů. Asi nikdo z nás nechce hromadit doma různé druhy nabíječek,“ uvedl český europoslanec a člen výboru pro vnitřní trh Marcel Kolaja. „Díky harmonizaci technologie rychlého napájení také zabráníme výrobcům bezdůvodně snižovat rychlost napájení, jak se doposud dělo,“ dodal.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Chtěli byste žít ve městě bez aut? Nový výzkum přináší 12 praktických způsobů, jak auta v městech omezit

V pražské Kotvě se otevírá největší Retro muzeum v České republice. Zaměřuje se na 70. a 80. léta 20. století.

Lidé v Thajsku staví malé útulky pro toulavé psy

Jak zní černá díra? Poslechněte si její zvuk

Inspirativní rozhovor

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Příchutě, které vyvolávají pozitivní emoce a nutí k experimentům. To je brněnská zmrzlinárna Ještě Jednu

Přečtěte si rozhovor s Jakubem Gavorem, zakladatelem řemeslné zmrzlinárny Ještě Jednu. Určitě během čtení dostanete chuť na zmrzlinu! Co třeba tu s příchutí krupicové kaše či arašídového preclíku?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…