Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak se slaví Velikonoce ve světě

Každá země, která slaví Velikonoce, má své speciální zvyky. Ilustrační foto: Pixabay

Naše velikonoční tradice jsou pro lidi z jiných zemí nebo kontinentů úplnou neznámou. I když se vajíčka barví i v jiných zemích, vyšlehání pomlázkou občas způsobuje zdvižené obočí. Jak ale slaví Velikonoce napříč zeměkoulí? Někde se hledají vajíčka schovaná velikonočním zajíčkem, jinde se barví vejce pouze červeně, někteří zase zapalují ohně. Tradic je po světě spousta, pojďme se na některé podívat.

Severní Amerika


Asi nejznámější tradicí, která se začíná vkrádat i do našich domácností, je hledání velikonočních vajíček, které schoval zajíček na zahradě. Většinou se jedná o zábavu pro malé děti, které hledají čokoládové dobroty. V Americe se ale drží i jiné zvyky, například nošení veselých velikonočních klobouků na nedělní mši. Co se jídla týče, tak nemohou na svátečním stole chybět vejce mimóza, které můžeme znát ze studených pohoštění oblíbených našimi babičkami, a potom dušená šunka.

Řecko


V Řecku se také barví vajíčka, ovšem jen jednou jedinou barvou – červenou. Vejce mají představovat znovuzrození, a tak červená znamená Kristovu krev. Vajíčka ale nemusí být jen nudně jednobarevná, vytvářejí různé odstíny, zdobení a vzory. Pak s nimi hrají velmi zajímavou hru, každý má své červené vajíčko a snaží se ťuknutím rozbít vajíčko oponenta, aniž by rozbil svoje. Ten, kterému vydrží vejce nejdéle, bude mít štěstí po zbytek roku.

Německo


V severním Německu se na Bílou sobotu a Velikonoční neděli zapalují ohně. Tato tradice měla zahnat zimní tmu při přicházejícím jaru. Nyní jde hlavně o společenskou událost, protože se u ohňů sejdou celé sousedství a komunity. Jinak v Německu tradičně barví vajíčka podobně jako my. Dále pak zdobí vajíčky třeba i stromy na zahradách nebo na veřejných prostranstvích menších měst.

Velikonočním ohňům přihlížejí obyvatelé celých vesnic. Foto: Freepik

Guatemala

V Guatemale se zase na Velikonoce připravují zdobením ulic barevnými koberci, které se pak vyjímají při průvodu na Velký pátek. Každý koberec je často pokryt scénami, které jsou důležité pro daného umělce. Uvidíte tu náboženské výjevy, mayské tradice i guatemalskou historii.

Bermudy

Na Velký pátek vyjdou lidé do parků nebo na pláže a pouštějí doma vyrobené draky. Jde o velkou společenskou událost, kdy se scházejí rodiny a přátelé, kromě toho hrají třeba i kuličky. Stejně jako v dalších anglicky mluvících zemích tu na Velikonoce pečou „hot cross buns“, jde o speciální buchtu s rozinkami a výrazným křížem z polevy.

Typická velikonoční buchta ve Velké Británii, v Austrálii i na Novém Zélandu. Foto: Unsplash

Filipíny a Mexiko


Na Filipínách se berou Velikonoce velmi vážně. Každý rok se na Velký pátek nechává několik lidí přibít na kříže, aby uctili Ježíšovo ukřižování. I když církev to přímo nepodporuje, jde zde o důležitou tradici, za kterou se sjíždějí i turisté. Podobně jsou na tom v Mexiku, kde oslavy celého svatého týdne zahrnují hrané rekonstrukce celého biblického příběhu – zajetí, soud a ukřižování Ježíše. Někteří se tu i jako symbol pokání bičují a nosí na zádech kříže stejně jako Ježíš.

Související články

Zaručeně zlepší den

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…