Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak působí výtvarná díla na lidský mozek? Nakoukněte do zákulisí vědeckých experimentů

Ilustrační foto: Depositphotos

Otázka, proč na nás některé obrazy tak silně působí, nenechává spát vědce napříč obory. Ochutnávkou výzkumu na pomezí psychologie vizuálního vnímání, umělecké teorie a neurověd vás provede Dominika Grygarová z Národního ústavu duševního zdraví.

Některá výtvarná díla a obrazy, ale třeba i reklamy na náš mozek působí jako červený hadr na býka. Vyvolávají emoce, vzpomínky a příběhy, které se jakoby mimoděk odehrávají na pozadí naší mysli. V umělecké sféře se o vztahu mezi dílem a umělcem mluví velmi často. Jak obrazy ovlivňují jejich pozorovatele, se už zkoumá méně. Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví si však na tuto problematiku rozhodli posvítit. Zákulisí výzkumné skupiny Obraz, mysl a mozek odhalí v on-line přednášce Dominika Grygarová, která se spojením výzkumu umění a neurověd věnovala už ve své disertační práci.

Těšit se můžete na podrobnosti o experimentu, který se pokusil odhalit mechanismus silného působení některých obrazů na náš mozek. Zároveň se dozvíte zajímavosti o technice takzvaného eye-trackingu. Neminou vás ani ohromující výsledky experimentu v magnetické rezonanci, který se zabýval tématem pohledu v portrétním malířství. Jasnější obrázek si tak mohou udělat nejen milovníci umění, ale i obdivovatelé tajemných procesů v našem mozku.

Přednáškou provede Mgr. Dominika Grygarová, Ph.D. Foto: se svolením Kulturmarket

Přednášku, která proběhne ve středu 7. července od 19 hodin, pořádá eventová agentura Kulturmarket v rámci série vzdělávacích on-line webinářů s názvem Inspire Academy. Kromě psychologie a zdraví se věnují také osobnostnímu rozvoji, vědě, cestování, umění či marketingu. Vstupenky jsou dostupné na portálu smsticket.cz.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…