Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak působí výtvarná díla na lidský mozek? Nakoukněte do zákulisí vědeckých experimentů

Ilustrační foto: Depositphotos

Otázka, proč na nás některé obrazy tak silně působí, nenechává spát vědce napříč obory. Ochutnávkou výzkumu na pomezí psychologie vizuálního vnímání, umělecké teorie a neurověd vás provede Dominika Grygarová z Národního ústavu duševního zdraví.

Některá výtvarná díla a obrazy, ale třeba i reklamy na náš mozek působí jako červený hadr na býka. Vyvolávají emoce, vzpomínky a příběhy, které se jakoby mimoděk odehrávají na pozadí naší mysli. V umělecké sféře se o vztahu mezi dílem a umělcem mluví velmi často. Jak obrazy ovlivňují jejich pozorovatele, se už zkoumá méně. Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví si však na tuto problematiku rozhodli posvítit. Zákulisí výzkumné skupiny Obraz, mysl a mozek odhalí v on-line přednášce Dominika Grygarová, která se spojením výzkumu umění a neurověd věnovala už ve své disertační práci.

Těšit se můžete na podrobnosti o experimentu, který se pokusil odhalit mechanismus silného působení některých obrazů na náš mozek. Zároveň se dozvíte zajímavosti o technice takzvaného eye-trackingu. Neminou vás ani ohromující výsledky experimentu v magnetické rezonanci, který se zabýval tématem pohledu v portrétním malířství. Jasnější obrázek si tak mohou udělat nejen milovníci umění, ale i obdivovatelé tajemných procesů v našem mozku.

Přednáškou provede Mgr. Dominika Grygarová, Ph.D. Foto: se svolením Kulturmarket

Přednášku, která proběhne ve středu 7. července od 19 hodin, pořádá eventová agentura Kulturmarket v rámci série vzdělávacích on-line webinářů s názvem Inspire Academy. Kromě psychologie a zdraví se věnují také osobnostnímu rozvoji, vědě, cestování, umění či marketingu. Vstupenky jsou dostupné na portálu smsticket.cz.

Související články

Zaručeně zlepší den

Top Gun, Maverick: Je Darkstar skutečný tryskáč? Je to pravděpodobnější, než si myslíte

Výzkumníci vytvořili jako první na světě simulace vzdáleného vesmíru před 11 miliardami let

Španělsko nyní poskytuje stejné platy fotbalistům mužského i ženského národního týmu

Nejnovější studie ukazuje, že dvě mužské antikoncepční pilulky by mohly rozšířit možnosti kontroly plodnosti

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …