Otázka, proč na nás některé obrazy tak silně působí, nenechává spát vědce napříč obory. Ochutnávkou výzkumu na pomezí psychologie vizuálního vnímání, umělecké teorie a neurověd vás provede Dominika Grygarová z Národního ústavu duševního zdraví.
Některá výtvarná díla a obrazy, ale třeba i reklamy na náš mozek působí jako červený hadr na býka. Vyvolávají emoce, vzpomínky a příběhy, které se jakoby mimoděk odehrávají na pozadí naší mysli. V umělecké sféře se o vztahu mezi dílem a umělcem mluví velmi často. Jak obrazy ovlivňují jejich pozorovatele, se už zkoumá méně. Odborníci z Národního ústavu duševního zdraví si však na tuto problematiku rozhodli posvítit. Zákulisí výzkumné skupiny Obraz, mysl a mozek odhalí v on-line přednášce Dominika Grygarová, která se spojením výzkumu umění a neurověd věnovala už ve své disertační práci.
Těšit se můžete na podrobnosti o experimentu, který se pokusil odhalit mechanismus silného působení některých obrazů na náš mozek. Zároveň se dozvíte zajímavosti o technice takzvaného eye-trackingu. Neminou vás ani ohromující výsledky experimentu v magnetické rezonanci, který se zabýval tématem pohledu v portrétním malířství. Jasnější obrázek si tak mohou udělat nejen milovníci umění, ale i obdivovatelé tajemných procesů v našem mozku.
Přednášku, která proběhne ve středu 7. července od 19 hodin, pořádá eventová agentura Kulturmarket v rámci série vzdělávacích on-line webinářů s názvem Inspire Academy. Kromě psychologie a zdraví se věnují také osobnostnímu rozvoji, vědě, cestování, umění či marketingu. Vstupenky jsou dostupné na portálu smsticket.cz.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…