Placení nájmu, první účty nebo daňová přiznání. Vstup do dospělého samostatného života sebou kromě radostí přináší i nástrahy. Výuka finanční gramotnosti na českých školách je ale prozatím v plenkách. Čeští studenti se to proto rozhodli změnit. Jejich aplikace Nekrachni naučí mladé lidi nakládat s penězi zodpovědně i porozumět základním pojmům. To vše za pět minut denně.
Sami jsou čerstvě dospělí, ale rozhodli se pomáhat široké veřejnosti. Autoři aplikace Nekrachni Maria Šimůnková a Jakub Rychlý vycházejí při tvorbě z vlastních zkušeností. „Jsme studenti, které za krátkou dobu čeká velký životní přechod s nástupem na vysokou školu. V tomto věku se mladí lidé osamostatňují, a to i finančně. Nám ale došlo, že k úspěšnému finančnímu osamostatnění nemáme jako čerstvě dospělí lidé téměř žádné potřebné znalosti. Ve školách probíhá výuka finanční gramotnosti formou učení definic nazpaměť – nikoli formou praktických rad a ukázek, jak se svými financemi zacházet,“ popisuje pohnutky k vývoji aplikace Šimůnková.
Hravá a interaktivní aplikace bude určena široké veřejnosti. Má ale ambici stát se i praktickou výukovou pomůckou na středních školách. Pro dlouhodobé zlepšování povědomí o světě financí bude uživateli stačit pět minut denně. Aplikace pomocí jednotlivých úkolů vysvětlí, jak sestavit osobní a rodinný rozpočet, jak fungují půjčky, i jaká jsou nejčastější úskalí spojená s penězi. „Základní kurzy budeme nabízet zdarma. Ty budou pokrývat znalosti, které by měl mít každý dospělý člověk. Rozšiřující kurzy a doplňující informace budou součástí placené verze, která bude nabízet možnost lepší personalizace. Jedná se třeba o kurzy pokročilého investování nebo širší problematika jednotlivých lekcí,“ dodává Maria Šimůnková.
Kromě dlouhodobého vzdělávání nabídne aplikace také další motivaci. Uživatelé mohou svůj pokrok a výsledky v testech porovnávat s ostatními a získat virtuální peníze, které vymění za odměny. „Také chceme spolupracovat s charitativními společnostmi zajišťujícími podporu vzdělávání dětí z dětských domovů v oblasti finanční gramotnosti – uživatel aplikace by mohl podpořit jejich organizaci pomocí získaných penízků,“ vysvětluje Šimůnková.
Autoři nápadu, kteří mají i přes nízký věk zkušenosti s programováním nebo podnikáním, vyvíjejí aplikaci na vlastní náklady. Shánějí ale investory a plánují rozšířit i síť finančních poradců zapojených do projektu. V září začne testování beta verze aplikace na několika středních školách, o pár měsíců později by pak měla být dostupná na App Store a Google Play.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku
Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…