Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na změnu metabolismu? Přestěhujte se do vysoké nadmořské výšky

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Odhaduje se, že dva miliony lidí na celém světě žijí v nadmořské výšce vyšší než 4 a půl tisíce metrů nad mořem. Zjistilo se, že tito jedinci mají nižší výskyt metabolických onemocnění, jako je diabetes, onemocnění koronárních tepen, hypercholesterolemie a obezita, informoval server Earth a časopis Cell Metabolism.

Vědci následně prostřednictvím studie zjistili, že chronické vystavování se nízkým hladinám kyslíku, ke kterému dochází ve vysokých nadmořských výškách, změnilo způsob, jakým myši metabolizovaly cukry a tuky. Během tří týdnů vědci sledovali jejich chování, teplotu, hladinu oxidu uhličitého, hladinu glukózy v krvi a použili skenování pozitronovou emisní tomografií (PET) ke studiu spotřeby živin různými orgány. V počátečních dnech hypoxie (nedostatku kyslíku v těle) vykazovaly myši v prostředí s 11 nebo 8 procenty kyslíku sníženou pohyblivost a období úplného klidu. Na konci třetího týdne se však jejich pohybové vzorce normalizovaly. Stejně tak hladina oxidu uhličitého v krvi. Došlo však ke snížení hladiny glukózy v krvi a tělesné hmotnosti, přičemž ani jeden faktor se nevrátil na předhypoxické hladiny.

To nejspíš vysvětluje metabolické rozdíly u lidí žijících ve vysokých nadmořských výškách a navrhuje potenciální nové způsoby léčby metabolických onemocnění. „Když je organismus vystaven chronicky nízkým hladinám kyslíku, různé orgány přeměňují své zdroje paliva a své dráhy produkující energii,“ vysvětlila Isha Jain, hlavní autorka studie. „Doufáme, že tato zjištění nám pomohou identifikovat metabolické přepínače, které mohou být prospěšné pro metabolismus i mimo prostředí s nízkým obsahem kyslíku.“

Na hladině moře, kde žije třetina světové populace, tvoří kyslík přibližně 21 procent vzduchu, který dýcháme. Ve výškách nad 4 a půl tisíce metrů však kyslík tvoří pouhých 11 procent vzduchu. Navzdory těmto nižším hladinám kyslíku známým jako hypoxie se lidé mohou v těchto podmínkách přizpůsobit a prospívat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kancelářské krysy pomalu mizí. Mladí chodí do práce originálně oblečení

Pečujte o svůj mikrobiom. Předejdete tak Parkinsonovi, zjistili vědci

Pomalá móda: O čem je Projekt 333? Vyzkoušejte možnosti udržitelnosti

Dnes začíná Pražské Quadriennale, těšte se na unikátní zážitek

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …