Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Jak na změnu metabolismu? Přestěhujte se do vysoké nadmořské výšky

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Odhaduje se, že dva miliony lidí na celém světě žijí v nadmořské výšce vyšší než 4 a půl tisíce metrů nad mořem. Zjistilo se, že tito jedinci mají nižší výskyt metabolických onemocnění, jako je diabetes, onemocnění koronárních tepen, hypercholesterolemie a obezita, informoval server Earth a časopis Cell Metabolism.

Vědci následně prostřednictvím studie zjistili, že chronické vystavování se nízkým hladinám kyslíku, ke kterému dochází ve vysokých nadmořských výškách, změnilo způsob, jakým myši metabolizovaly cukry a tuky. Během tří týdnů vědci sledovali jejich chování, teplotu, hladinu oxidu uhličitého, hladinu glukózy v krvi a použili skenování pozitronovou emisní tomografií (PET) ke studiu spotřeby živin různými orgány. V počátečních dnech hypoxie (nedostatku kyslíku v těle) vykazovaly myši v prostředí s 11 nebo 8 procenty kyslíku sníženou pohyblivost a období úplného klidu. Na konci třetího týdne se však jejich pohybové vzorce normalizovaly. Stejně tak hladina oxidu uhličitého v krvi. Došlo však ke snížení hladiny glukózy v krvi a tělesné hmotnosti, přičemž ani jeden faktor se nevrátil na předhypoxické hladiny.

To nejspíš vysvětluje metabolické rozdíly u lidí žijících ve vysokých nadmořských výškách a navrhuje potenciální nové způsoby léčby metabolických onemocnění. „Když je organismus vystaven chronicky nízkým hladinám kyslíku, různé orgány přeměňují své zdroje paliva a své dráhy produkující energii,“ vysvětlila Isha Jain, hlavní autorka studie. „Doufáme, že tato zjištění nám pomohou identifikovat metabolické přepínače, které mohou být prospěšné pro metabolismus i mimo prostředí s nízkým obsahem kyslíku.“

Na hladině moře, kde žije třetina světové populace, tvoří kyslík přibližně 21 procent vzduchu, který dýcháme. Ve výškách nad 4 a půl tisíce metrů však kyslík tvoří pouhých 11 procent vzduchu. Navzdory těmto nižším hladinám kyslíku známým jako hypoxie se lidé mohou v těchto podmínkách přizpůsobit a prospívat.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Inspirace z knihovny: Co kdybyste si mohli vybrat život, který chcete žít? Půlnoční knihovna tohle umožňuje

Půlnoční knihovna je doslova hitem, který naláká k četbě i spoustu nečtenářů. Stojí opravdu za to?…