Internetový prohlížeč Microsoft Edge bude uživatele upozorňovat na fake news

Zdroj fotografie: Pexels

Mobilní internetový prohlížeč Edge od Microsoftu nově zahrnuje službu, která uživatele upozorní na nedůvěryhodné webové stránky. Při návštěvě zpravodajského webu prohlížeč zobrazí ohlašovací tabulku, která shrnuje reputaci a hodnocení navštíveného portálu v různých kategoriích. Posuzuje se například důvěryhodnost nebo objektivita informací.

Podle britského deníku The Guardian se Microsoft spojil s organizací NewsGuard, která se zabývá právě prověřováním zpráv na internetu. „To, co děláme, není jen třídění falešných zpravodajských stránek, ale snažíme se také o obecné zlepšení mediální gramotnosti. Aby si lidé uvědomovali, co vlastně čtou,“ řekl Steven Brill z NewsGuard pro server Mashable.

NewsGuard v minulosti poskytoval svoje služby jako rozšíření prohlížečům Chrome, Safari nebo Internet Explorer. Automatickou součástí prohlížeče se ale hlídač důvěryhodnosti stal až u Edge. Iniciativa je součástí rozsáhlejšího projektu Microsoftu s názvem Defending Democracy Program, který vznikl v srpnu minulého roku a jeho cílem je kromě ochrany před dezinformacemi třeba i zvyšování transparentnosti politických kampaní v online prostoru.

Zdroj: Wave.rozhlas.cz

Autor článku

Anna Silná