Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Inspirace z knihovny: Jak dosáhnout klidu v duši? Cesta osvobození přináší funkční návod

3 minuty radosti
Foto: Gabriela Brázdová

Být přítomný tady a teď se v dnešní době může jevit jako nadlidský úkol. Naši mysl atakují tisíce podnětů, pracovních úkolů a rodinných povinností. Lze vůbec klidu dosáhnout, pokud člověk neuteče do buddhistického kláštera nebo se nezavře v chatrči v horách? Podle Thicha Nhata Hanha to možné je. V knize Cesta osvobození poskytuje praktický návod, jak se během 21 dní dostat dovnitř sebe.

Podle vietnamského zenového mistra a mírového aktivisty Thiche Nhata Hanha k tomu, abychom rozpoznali, co všechno je kolem nás, potřebujeme plné vědomí a soustředění. Soustředění považuje tento mnich za základní kámen štěstí. V knize Cesta osvobození, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Grada, shrnuje své učení, které aplikoval na jaře 1998 v Burlingtonu na buddhistickém soustředění, jehož se účastnilo 400 osob z celého světa. Součástí každodenního programu byly meditace vsedě, chůze, jídlo v tichosti a diskuze. Díky společné praxi plného vědomí a naslouchání byli účastníci akce přeneseni z každodennosti do místa hlubokého klidu a objevili mnoho nového o životě.

V podobném duchu je psána i tato kniha, která zachovává styl meditačního soustředění, jsou v ní i písně nebo zaznamenaná přestávky k meditaci. Jedná se tedy mimo jiné o o vhodný materiál na různé transformační, relaxační a meditační pobyty. Cílem knihy je předat čtenářům techniky, které je navedou do přítomnosti. Většina osob totiž spočívá ve světě iluzí, představ a myšlenek. Být plně teď a tady umějí děti, s věkem však tuto schopnost“ ztrácíme, ačkoliv by tomu tak nemuselo být. „I kdyby vám zbýval jeden nebo dva týdny života, pořád můžete hluboce žít v každém okamžiku svého života. Někteří lidé žijí šedesát, sedmdesát nebo osmdesát let, ale nevědí, jak žít opravdově v každém okamžiku každodenního života. Nikdy neměli to štěstí, aby se to naučili. Sedmdesát či osmdesát let nemusí znamenat mnoho. Jestliže víte, jak hluboce prožít každý okamžik každodenního života, jsou tři týdny hodně.“

Foto: Pixabay

Jádro knihy tvoří přepisy promluv Thich Nhata Hanha, které však nejsou pouhou teorií – obsahují konkrétní instrukce, včetně otázek účastníků a odpovědi na ně. Jedná se tak o komplexní příručku“ s návodem, jak na to. Kniha je psaná čtivým jazykem a do praktikování si podle návodu může pustit kdokoliv, začátečník i pokročilý.

Slovo autorky článku:

Kniha se mi velmi líbila, řadu těchto technik praktikuji, tudíž mi umožnila rozšířit mé znalosti a díky ní jsem prohloubila svou meditační praxi. Zaujaly mě symboly zvonečků, kterými je obsah knihy prokládán. Znamenají přestávky, které byly součástí soustředění.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Grada

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci konečně identifikovali otisky, které zanechala exploze „prvních hvězd“ v našem vesmíru

Stromy sázíme na tři sta let, chceme, aby to fungovalo dlouhodobě, říká Richard Krajník ze společnosti Sázíme Česko

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…