Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

IKEA ve Švédsku vybuduje domy šité na míru lidem trpícím demencí

Zdroj fotografií: boklok.se

Ke stárnutí populace a s tím spojenému častějšímu výskytu stařeckých nemocí se ve Švédsku postavili čelem. Projektu domů pro Švédy, kteří trpí demencí, požehnala i švédská královna.

Zajistit pohodlné, praktické a cenově dostupné bydlení pro obyvatele Švédska s různou formou demence a dalšími zdravotními problémy – přesně to je cílem projektu SilviaBo, s nímž přišla švédská IKEA. Spojila se s tamní stavební firmou BoKlok, která má výstavbu speciálně uzpůsobených domů zrealizovat. Při návrzích má poradní hlas i samotná švédská královna Silvie, jejíž matka trpěla Alzheimerovou chorobou. Založila proto nadaci, která zajišťuje výcvik lidí pečujících o takto nemocné pacienty, a tak do návrhů vnáší cenné praktické zkušenosti.

Domy vytvořené v rámci projektu SilviaBo budou koncipovány tak, aby bylo bydlení v nich pro nemocné demencí jednodušší a bezpečnější. Například se v koupelnách nebudou nacházet zrcadla nebo budou moderní dotykové spínače kuchyňských spotřebičů nahrazeny klasickými „knoflíkovými“. Klíčové je také prostředí okolo domu – zelené zahrady by měly působit uklidňujícím dojmem a měly by sloužit jako prostor pro setkávání s ostatními.

Domy navíc budou cenově dostupnější – nájemníci by po odečtení daní a nezbytných životních nákladů měli platit jen tolik, kolik si mohou dovolit. V současné fázi tvůrci projektu jednají se švédskou vládou, která jim má pomoci s nalezením vhodných pozemků.

Zdroj: Czechcrunch, Boklok

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.