Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

IKEA ve Švédsku vybuduje domy šité na míru lidem trpícím demencí

Zdroj fotografií: boklok.se

Ke stárnutí populace a s tím spojenému častějšímu výskytu stařeckých nemocí se ve Švédsku postavili čelem. Projektu domů pro Švédy, kteří trpí demencí, požehnala i švédská královna.

Zajistit pohodlné, praktické a cenově dostupné bydlení pro obyvatele Švédska s různou formou demence a dalšími zdravotními problémy – přesně to je cílem projektu SilviaBo, s nímž přišla švédská IKEA. Spojila se s tamní stavební firmou BoKlok, která má výstavbu speciálně uzpůsobených domů zrealizovat. Při návrzích má poradní hlas i samotná švédská královna Silvie, jejíž matka trpěla Alzheimerovou chorobou. Založila proto nadaci, která zajišťuje výcvik lidí pečujících o takto nemocné pacienty, a tak do návrhů vnáší cenné praktické zkušenosti.

Domy vytvořené v rámci projektu SilviaBo budou koncipovány tak, aby bylo bydlení v nich pro nemocné demencí jednodušší a bezpečnější. Například se v koupelnách nebudou nacházet zrcadla nebo budou moderní dotykové spínače kuchyňských spotřebičů nahrazeny klasickými „knoflíkovými“. Klíčové je také prostředí okolo domu – zelené zahrady by měly působit uklidňujícím dojmem a měly by sloužit jako prostor pro setkávání s ostatními.

Domy navíc budou cenově dostupnější – nájemníci by po odečtení daní a nezbytných životních nákladů měli platit jen tolik, kolik si mohou dovolit. V současné fázi tvůrci projektu jednají se švédskou vládou, která jim má pomoci s nalezením vhodných pozemků.

Zdroj: Czechcrunch, Boklok

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.