Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

IKEA ve Švédsku vybuduje domy šité na míru lidem trpícím demencí

Zdroj fotografií: boklok.se

Ke stárnutí populace a s tím spojenému častějšímu výskytu stařeckých nemocí se ve Švédsku postavili čelem. Projektu domů pro Švédy, kteří trpí demencí, požehnala i švédská královna.

Zajistit pohodlné, praktické a cenově dostupné bydlení pro obyvatele Švédska s různou formou demence a dalšími zdravotními problémy – přesně to je cílem projektu SilviaBo, s nímž přišla švédská IKEA. Spojila se s tamní stavební firmou BoKlok, která má výstavbu speciálně uzpůsobených domů zrealizovat. Při návrzích má poradní hlas i samotná švédská královna Silvie, jejíž matka trpěla Alzheimerovou chorobou. Založila proto nadaci, která zajišťuje výcvik lidí pečujících o takto nemocné pacienty, a tak do návrhů vnáší cenné praktické zkušenosti.

Domy vytvořené v rámci projektu SilviaBo budou koncipovány tak, aby bylo bydlení v nich pro nemocné demencí jednodušší a bezpečnější. Například se v koupelnách nebudou nacházet zrcadla nebo budou moderní dotykové spínače kuchyňských spotřebičů nahrazeny klasickými „knoflíkovými“. Klíčové je také prostředí okolo domu – zelené zahrady by měly působit uklidňujícím dojmem a měly by sloužit jako prostor pro setkávání s ostatními.

Domy navíc budou cenově dostupnější – nájemníci by po odečtení daní a nezbytných životních nákladů měli platit jen tolik, kolik si mohou dovolit. V současné fázi tvůrci projektu jednají se švédskou vládou, která jim má pomoci s nalezením vhodných pozemků.

Zdroj: Czechcrunch, Boklok

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Giving Tuesday je za rohem. Zaregistrujte se k dobrým skutkům

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …