Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Idylka v centru města: most nad železnicí se proměnil v městský park

Most je osázen různými keři, stromy a květinami. Autor: Jannes Linders

Městský park na mostě? A navíc přímo nad železnicí? V Nizozemí žádný problém. Architekti ze studia Benthem Crouwel Architects zakomponovali do mostu tolik detailů a zeleně, že ho většina chodců i cyklistů ve městě s-Hertogenbosch, kde se nachází, vnímá spíše jako park vyzdvižený do výšky.

Most pojmenovaný Paleisbrug je rozdělen do čtyř dvoumetrových pruhů, přičemž na první pohled zaujme svojí skořicovou barvou, kterou získal díky uměle zkorodované oceli. Jeho dvěstěpadesátimetrová délka a desetimetrová šířka umožnila vznik plochy o rozloze 2500 metrů čtverečných. Ta pak byla osázena různými keři, stromy a květinami. Jako v každém opravdovém parku ani tady nechybí lavičky a další odpočinková místa, umožňující dokonalou relaxaci. Výhodou mostu je jeho bezbariérovost, dostanete se na něj kromě schodů také výtahem.

Ojedinělou součástí mostu je velký solární kolektor. Jeho využití je zejména praktické – v zimě má zajistit odtávání sněhu a ledu. Použití klasické soli nepřichází v úvahu, protože by narušovala materiál mostu i samotné rostliny. Vlastnosti kolektoru jsou natolik dobré, že v létě nastřádané teplo stačí v zimě také na zásobování energií pro blízké okolí.

Dokonalost mostu umocňuje jeho výška – ve svém nejvyšším místě dosahuje úrovně 6,5 metru nad kolejištěm, je z něj tedy příjemný výhled na blízkou přírodní záplavovou oblast Gement.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Byznys

Brno se zařadilo mezi nejlepší evropská kvetoucí sídla

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.