Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Idylka v centru města: most nad železnicí se proměnil v městský park

Most je osázen různými keři, stromy a květinami. Autor: Jannes Linders

Městský park na mostě? A navíc přímo nad železnicí? V Nizozemí žádný problém. Architekti ze studia Benthem Crouwel Architects zakomponovali do mostu tolik detailů a zeleně, že ho většina chodců i cyklistů ve městě s-Hertogenbosch, kde se nachází, vnímá spíše jako park vyzdvižený do výšky.

Most pojmenovaný Paleisbrug je rozdělen do čtyř dvoumetrových pruhů, přičemž na první pohled zaujme svojí skořicovou barvou, kterou získal díky uměle zkorodované oceli. Jeho dvěstěpadesátimetrová délka a desetimetrová šířka umožnila vznik plochy o rozloze 2500 metrů čtverečných. Ta pak byla osázena různými keři, stromy a květinami. Jako v každém opravdovém parku ani tady nechybí lavičky a další odpočinková místa, umožňující dokonalou relaxaci. Výhodou mostu je jeho bezbariérovost, dostanete se na něj kromě schodů také výtahem.

Ojedinělou součástí mostu je velký solární kolektor. Jeho využití je zejména praktické – v zimě má zajistit odtávání sněhu a ledu. Použití klasické soli nepřichází v úvahu, protože by narušovala materiál mostu i samotné rostliny. Vlastnosti kolektoru jsou natolik dobré, že v létě nastřádané teplo stačí v zimě také na zásobování energií pro blízké okolí.

Dokonalost mostu umocňuje jeho výška – ve svém nejvyšším místě dosahuje úrovně 6,5 metru nad kolejištěm, je z něj tedy příjemný výhled na blízkou přírodní záplavovou oblast Gement.

Zdroj: novinky.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…