Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I cesta metrem může být kulturním zážitkem. Stanici v Praze ozdobila velkolepá malba

Zdroj fotografie: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Cestování pražskou hromadnou dopravou bude zase o něco příjemnější. Stanice metra Opatov se dočkala výtahů pro cestující s kočárky a osoby s pohybovým handicapem, nového osvětlení i opraveného vestibulu a nástupiště.

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) dokončil po roce stavebních prací modernizaci stanice metra Opatov na lince C a v polovině prosince ji uvedl do plného provozu. Zastávka se tak stala 45. plně bezbariérovou stanicí pražské podzemky. „Na Opatově jsme vybudovali výtahy, akustické majáčky a premiéru v pražském metru mají i nové úsporné LED osvětlení. DPP a paní architektce metra Anně Švarc se tady navíc povedlo skloubit čistě technickou část s uměleckým dílem a zpestřit okolí stanice Flórou a faunou v podobě velkoformátového mural artu,“ uvedl Adam Scheinherr, náměstek, primátor a předseda dozorčí rady DPP.

Slavnostní otevření 45. bezbariérové stanice metra. Zdeněk Bek

V rámci modernizace Opatova nechal dopravní podnik zrekultivovat část Centrálního parku nad nástupištěm, vybudovat nové chodníky, nainstalovat moderní pouliční osvětlení a opravit budovu s nouzovým výstupem a služebním vchodem. Její fasádu navíc nově zdobí velkoformátová kresba Ondřeje Vyhnánka, kterou místní obyvatelé vybrali v anketě.

Cílem je, aby byla pražská veřejná doprava přístupná pro všechny cestující a vyvolávala v nich příjemné pocity. „Odstraňujeme zbytečné bariéry a komplikace, využíváme úsporné a k přírodě šetrné technologie a snažíme se o kulturní rozměr při cestování. To by měl být základní kámen moderní městské hromadné dopravy 21. století, která bezesporu patří do Prahy,“ uzavřel Scheinherr.

Související články

Společnost

V pražském metru bude od podzimu dostupný mobilní signál i internet

Společnost

Pražské metro jde s dobou. Podívejte se, v jakých stanicích nově chytíte signál

Inspirace

Cestující pražského metra se rozpohybovali v rytmech tance

Inspirace

Praha má pátou nejlepší MHD na světě

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.