Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I Bali se dočkalo zákazu jednorázových plastů. Pomohly organizace a hromadné úklidy

Zdroj fotografie: Pixabay

Vláda Bali, jednoho z turisticky nejoblíbenějších indonéských ostrovů, udělala koncem roku 2018 významný krok na cestě k lepšímu životnímu prostředí. Zakázala totiž jednorázové plastové výrobky, jako jsou plastové tašky a sáčky, polystyren a brčka. Zákaz by se během následujícího půlroku měl rozšířit na celý ostrov.

Balijský guvernér Wayan Koster věří, že zákaz by mohl pomoci snížit množství plastového odpadu v balijských vodách o sedmdesát procent během jednoho roku. Zákaz se týká všech producentů, distributorů, dodavatelů a prodejců. „Plasty musí nahradit jiným materiálem,“ dodal Koster. V případě, že nařízení poruší, budou vůči nim uplatněny administrativní sankce, což může podle Kostery například znamenat neprodloužení obchodní licence.

K zákazu přispěla řada mezinárodních organizací či jednotlivých cizinců, kteří pořádají hromadné úklidy nebo vzdělávají místní. Indonésie je totiž po Číně hned druhým největším znečišťovatelem na světě. Podle balijské ekologické organizace ROLE (Rivers, Oceans, Lakes and Ecology Foundation) denně vyprodukuje sto třicet tisíc tun plastového a pevného odpadu. Polovina končí na skládce, zbytek je spalován nebo ponechán svému osudu, což znamená, že se vlivem dešťů dříve či později dostane do vodních toků a odtud do moře či oceánu. Indonésie se v této souvislosti na loňské konferenci World Oceans Summit také zavázala do roku 2025 snížit objem plastového odpadu o sedmdesát procent.

Zdroj: Aktuálně.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.