Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I Bali se dočkalo zákazu jednorázových plastů. Pomohly organizace a hromadné úklidy

Zdroj fotografie: Pixabay

Vláda Bali, jednoho z turisticky nejoblíbenějších indonéských ostrovů, udělala koncem roku 2018 významný krok na cestě k lepšímu životnímu prostředí. Zakázala totiž jednorázové plastové výrobky, jako jsou plastové tašky a sáčky, polystyren a brčka. Zákaz by se během následujícího půlroku měl rozšířit na celý ostrov.

Balijský guvernér Wayan Koster věří, že zákaz by mohl pomoci snížit množství plastového odpadu v balijských vodách o sedmdesát procent během jednoho roku. Zákaz se týká všech producentů, distributorů, dodavatelů a prodejců. „Plasty musí nahradit jiným materiálem,“ dodal Koster. V případě, že nařízení poruší, budou vůči nim uplatněny administrativní sankce, což může podle Kostery například znamenat neprodloužení obchodní licence.

K zákazu přispěla řada mezinárodních organizací či jednotlivých cizinců, kteří pořádají hromadné úklidy nebo vzdělávají místní. Indonésie je totiž po Číně hned druhým největším znečišťovatelem na světě. Podle balijské ekologické organizace ROLE (Rivers, Oceans, Lakes and Ecology Foundation) denně vyprodukuje sto třicet tisíc tun plastového a pevného odpadu. Polovina končí na skládce, zbytek je spalován nebo ponechán svému osudu, což znamená, že se vlivem dešťů dříve či později dostane do vodních toků a odtud do moře či oceánu. Indonésie se v této souvislosti na loňské konferenci World Oceans Summit také zavázala do roku 2025 snížit objem plastového odpadu o sedmdesát procent.

Zdroj: Aktuálně.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…