Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

I Bali se dočkalo zákazu jednorázových plastů. Pomohly organizace a hromadné úklidy

Zdroj fotografie: Pixabay

Vláda Bali, jednoho z turisticky nejoblíbenějších indonéských ostrovů, udělala koncem roku 2018 významný krok na cestě k lepšímu životnímu prostředí. Zakázala totiž jednorázové plastové výrobky, jako jsou plastové tašky a sáčky, polystyren a brčka. Zákaz by se během následujícího půlroku měl rozšířit na celý ostrov.

Balijský guvernér Wayan Koster věří, že zákaz by mohl pomoci snížit množství plastového odpadu v balijských vodách o sedmdesát procent během jednoho roku. Zákaz se týká všech producentů, distributorů, dodavatelů a prodejců. „Plasty musí nahradit jiným materiálem,“ dodal Koster. V případě, že nařízení poruší, budou vůči nim uplatněny administrativní sankce, což může podle Kostery například znamenat neprodloužení obchodní licence.

K zákazu přispěla řada mezinárodních organizací či jednotlivých cizinců, kteří pořádají hromadné úklidy nebo vzdělávají místní. Indonésie je totiž po Číně hned druhým největším znečišťovatelem na světě. Podle balijské ekologické organizace ROLE (Rivers, Oceans, Lakes and Ecology Foundation) denně vyprodukuje sto třicet tisíc tun plastového a pevného odpadu. Polovina končí na skládce, zbytek je spalován nebo ponechán svému osudu, což znamená, že se vlivem dešťů dříve či později dostane do vodních toků a odtud do moře či oceánu. Indonésie se v této souvislosti na loňské konferenci World Oceans Summit také zavázala do roku 2025 snížit objem plastového odpadu o sedmdesát procent.

Zdroj: Aktuálně.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.