Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hrdinové v rouškách vyčistili Česko od 38 tun odpadu

2 minuty radosti
Trash Hero je mezinárodní ekologický projekt, který vznikl v roce 2013 v Thajsku. Zdroj fotografie: Filip Řezníček

Dobro v nás nezastaví ani pandemie. Svědčí o tom dobrovolníci z neziskové organizace Trash Hero, kteří sbírali po republice odpadky i v uplynulém roce. Úklidu se zúčastnilo více než jeden a půl tisíce dobrovolníků. Vysbírali přitom 38 690 kilo odpadků.

Ačkoliv byla sezóna 2020 náročná z mnoha aspektů, povedlo se napnout síly. „Navzdory tolika omezením jsme letošek měli nabitý jako nikdy předtím,“ popsala Monika Barešová z Trash Hero Praha. „Uspořádali jsme celkem 65 úklidů, z toho 24 akcí proběhlo v rámci Celosvětového úklidového dne.“ Celkem se aktivistům podařilo sesbírat 7159 plastových lahví, 295 použitých injekčních stříkaček a 9638 pivních plechovek. Dobrovolníci se přitom nenacházeli v jednoduché situaci, ani jim se nevyhnula vládní opatření. Například v první vlně koronaviru sbírali odpadky jako jednotlivci ve výzvě #oneplaceonehero.

Na dvě zálohované pivní lahve připadá celá hromada nezálohovaných PET lahví, plechovek a nezálohovaných skleněných obalů. Zdroj fotografie: Trash Hero

Organizace Trash Hero Czech Republic existuje od roku 2016 a patří k celosvětovému hnutí Trash Hero. Pravidelné úklidy probíhají ve 171 základnách v 17 zemích. Snažíme se o obrat společenského myšlení – neházet odpadky do přírody, ale do košů. Šíříme myšlenku, že třídit je dobré, ale vytvářet méně odpadu je ještě lepší,“ uvedl spoluzakladatel Jan Bareš.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jižní Korea chce dobýt Měsíc i Mars. Pořídila nádherné snímky Země z oběžné dráhy Měsíce

Vědci z Brna vyslali do vesmíru mikrořasy. Mohou sloužit k výrobě biopaliva či čištění vody

Tento roztomilý robotický mazlíček vás zahřeje u srdce a ochrání váš domov

Stromy jsou velcí pomocníci. Zeleň v New Yorku pohlcuje obrovské množství oxidu uhličitého

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…