Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hrdinové v boji za lepší klima. Tyto země dělají budoucnost zelenější

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Freepik

Důležitost ochrany životního prostředí si uvědomuje čím dál více lidí, a to nejen v České republice. Po celém světě proto jednotlivé státy zavádí opatření proti šíření emisí, využívají obnovitelné zdroje energie a podnikají další „zelené“ kroky. Některé země přitom ale obzvlášť vynikají.

Španělsko, Jižní Korea, Uruguay a Keňa – to jsou čtyři státy, které letos deník The Guardian označil za hrdiny bojující za klima. Španělsko se mezi klimatické hrdiny dostalo zejména díky velmi rychlému posunu od využívání uhlí k obnovitelným zdrojům. Do roku 2050 chce být země uhlíkově neutrální, zalesnit 20 tisíc hektarů půdy a obnovit 50 tisíc hektarů mokřadů. V letošním a příštím roce také odstaví 69 procent svých tepelných elektráren.

Jižní Korea byla ještě nedávno vnímána velmi negativně, zejména co se uhlíkové stopy týče. I tato země však chce být do roku 2050 uhlíkově neutrální. A již do roku 2025 vybuduje asi 230 tisíc energeticky úspornějšich budov, rozšíří zelené plochy ve městech nebo třeba zprovozní 45 tisíc nových dobíjecích stanic pro elektromobily.

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Mezi země s nejvyšším podílem elektřiny z větrných a solárních elektráren patří dlouhodobě Uruguay, která se loni se umístila na čtvrtém místě. Kdyby se však do statistik započítala i energie z vodních elektráren, Uruguay by s 97procentním podílem skončila s přehledem jako vítěz. Před 20 lety přitom byla při výrobě elektřiny z jedné třetiny závislá na ropě, kterou dovážela z Argentiny.

Africká Keňa se může, podobně jako Uruguay, pochlubit drtivou většinou (93 procent) elektřiny z obnovitelných zdrojů. Mimo jiné se tu totiž nachází největší solární elektrárna ve východní Africe, stejně jako výkonná geotermální elektrárna Menengai.

Zdroj: theguardian.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …