Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hrdinové v boji za lepší klima. Tyto země dělají budoucnost zelenější

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Freepik

Důležitost ochrany životního prostředí si uvědomuje čím dál více lidí, a to nejen v České republice. Po celém světě proto jednotlivé státy zavádí opatření proti šíření emisí, využívají obnovitelné zdroje energie a podnikají další „zelené“ kroky. Některé země přitom ale obzvlášť vynikají.

Španělsko, Jižní Korea, Uruguay a Keňa – to jsou čtyři státy, které letos deník The Guardian označil za hrdiny bojující za klima. Španělsko se mezi klimatické hrdiny dostalo zejména díky velmi rychlému posunu od využívání uhlí k obnovitelným zdrojům. Do roku 2050 chce být země uhlíkově neutrální, zalesnit 20 tisíc hektarů půdy a obnovit 50 tisíc hektarů mokřadů. V letošním a příštím roce také odstaví 69 procent svých tepelných elektráren.

Jižní Korea byla ještě nedávno vnímána velmi negativně, zejména co se uhlíkové stopy týče. I tato země však chce být do roku 2050 uhlíkově neutrální. A již do roku 2025 vybuduje asi 230 tisíc energeticky úspornějšich budov, rozšíří zelené plochy ve městech nebo třeba zprovozní 45 tisíc nových dobíjecích stanic pro elektromobily.

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Mezi země s nejvyšším podílem elektřiny z větrných a solárních elektráren patří dlouhodobě Uruguay, která se loni se umístila na čtvrtém místě. Kdyby se však do statistik započítala i energie z vodních elektráren, Uruguay by s 97procentním podílem skončila s přehledem jako vítěz. Před 20 lety přitom byla při výrobě elektřiny z jedné třetiny závislá na ropě, kterou dovážela z Argentiny.

Africká Keňa se může, podobně jako Uruguay, pochlubit drtivou většinou (93 procent) elektřiny z obnovitelných zdrojů. Mimo jiné se tu totiž nachází největší solární elektrárna ve východní Africe, stejně jako výkonná geotermální elektrárna Menengai.

Zdroj: theguardian.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Opojná moc parfémů. Dokážou ovlivnit naši náladu, energii i sympatie k druhým

Astronomové zpozorovali hnědého trpaslíka žhavějšího než Slunce

Geoinženýrství: „Ztlumení slunce“ by mohlo zabránit tání ledovců

Galaxie Andromeda by mohla být klíčem k měření temné energie

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…