Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hraje celá rodina. Pandemie vrátila deskovky do našich domácností

Rodiny si v době lockdownu oblíbily deskové hry. Ilustrační foto: Freepik

Dlouhý nouzový stav, ošklivé počasí i zrušení většiny aktivit. Rodiny po celém světě musely hledat způsoby, jak se zabavit. Touha rodičů nabídnout dětem smysluplný program se odrazila ve skokovém nárůstu zájmu o edukativní společenské hry. Ani dospělí se ale nechtěli nudit. Vzrostl prodej šachů i puzzle.

Prodejci hraček a her stáli na začátku pandemie před velkou výzvou – přeorientovat se z prodejních veletrhů a kamenných obchodů na on-line prodej. Ti, kteří to zvládli, si na nízké tržby nemohou stěžovat. Poptávka po domácí zábavě v podobě her totiž celosvětově vzrostla. Například společnost Efko-Karton navýšila podle serveru Mediaguru výrobu her na zakázku o 24 procent. Zájem byl i o jejich ikonického Igráčka, obzvláště limitovaná edice s rouškou slavila nečekaný úspěch.

Výrazně vyšší oblibě se během pandemie těšily i šachy nebo puzzle. Ilustrační foto: Freepik

Deskové hry jsou ale oblíbené nejen v českých domácnostech. Mezi největší hráče patří Francouzi, Němci nebo Holanďané; Efko-Karton ale dodává třeba i do Spojených států amerických. Trend potvrzují také výsledky společnosti Hasbro, která vyrábí léty prověřené bestsellery mezi hrami, jako jsou například Monopoly nebo Scrabble. Na svém Twitteru uvedla, že tržby divize her vzrostly meziročně o 21 procent a vyšplhaly se na 543 milionů dolarů.

Kromě zábavy pro celou rodinu obchodníci pozorovali také zvýšenou poptávku po hrách pro páry nebo jednotlivce. Na konkrétní výběr při tom může mít vliv i televize. Například po odvysílání minisérie Dámský gambit z dílny Netflixu se prudce zvedl prodej šachů. Ve Velké Británii zase patří mezi favority puzzle. Jen loni se jich zde prodalo přes 15 milionů sad.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…