Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hledáte místo pro život? Víme, které je v Česku to nej

2 minuty radosti
Na fotografii hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Foto: Místo pro život

Známe to asi všichni. Když odjedeme na dovolenou z ruchu velkoměsta nebo jen na víkend na chatu do přírody, cítíme se jako znovuzrození. Některá místa jsou však lepší než jiná. Ve kterém kraji máme největší šance cítit se dobře? Srovnávací výzkum Místo pro život zhodnotil podmínky života v jednotlivých krajích Česka. První místo obsadilo Zlínsko, v patách mělo Vysočinu, na bronzové příčce zazářil Jihomoravský kraj.

Analytická agentura Datank hodnotila data získaná z nezávislých zdrojů a údaje z průzkumu prováděného mezi 2 320 obyvateli. Vyšlo najevo, že lidé jsou ve Zlínském kraji s prostředím, v němž žijí, velmi spokojeni. Objektivně se tam mohou ve srovnání s ostatními regiony cítit především bezpečně. Počty trestných činů v přepočtu na obyvatele jsou na Zlínsku velmi nízké. Data také ukazují, že studenti rádi využívají místní soukromé i veřejné vysoké školy. Atraktivita vysokých škol počítaná podílem studentů studujících na vysokých školách ve svém kraji je v České republice vůbec nejvyšší. Na Zlínsku je rovněž velmi nízká nezaměstnanost.

Tentokrát byl vyhlášen i vítěz specifické kategorie AKTIVITA. Jejím cílem je ohodnotit konkrétní aktivitu, která kdekoli v České republice v daném roce přispěla ke zlepšení života obyvatel. Vítězem může být osobnost, ale také stavba nebo řešení nějakého problému. Letos vyhráli manželé Ondřej a Katarína Vlčkovi. Ocenění si zasloužili za vytvoření největší soukromé nadace. Nadace rodiny Vlčkových se věnuje nevyléčitelně nemocným dětem.

Zdroj: Místo pro život, Jihlavská drbna

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Inspirace z knihovny: Trápí vás nedostatek volného času? Zkuste Digitální minimalismus a vezměte si svůj čas zpátky

Taky přejíždíte po displeji svého chytrého telefonu, kdykoliv máte chvilku času? V tramvaji,…