Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hledáte místo pro život? Víme, které je v Česku to nej

2 minuty radosti
Na fotografii hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Foto: Místo pro život

Známe to asi všichni. Když odjedeme na dovolenou z ruchu velkoměsta nebo jen na víkend na chatu do přírody, cítíme se jako znovuzrození. Některá místa jsou však lepší než jiná. Ve kterém kraji máme největší šance cítit se dobře? Srovnávací výzkum Místo pro život zhodnotil podmínky života v jednotlivých krajích Česka. První místo obsadilo Zlínsko, v patách mělo Vysočinu, na bronzové příčce zazářil Jihomoravský kraj.

Analytická agentura Datank hodnotila data získaná z nezávislých zdrojů a údaje z průzkumu prováděného mezi 2 320 obyvateli. Vyšlo najevo, že lidé jsou ve Zlínském kraji s prostředím, v němž žijí, velmi spokojeni. Objektivně se tam mohou ve srovnání s ostatními regiony cítit především bezpečně. Počty trestných činů v přepočtu na obyvatele jsou na Zlínsku velmi nízké. Data také ukazují, že studenti rádi využívají místní soukromé i veřejné vysoké školy. Atraktivita vysokých škol počítaná podílem studentů studujících na vysokých školách ve svém kraji je v České republice vůbec nejvyšší. Na Zlínsku je rovněž velmi nízká nezaměstnanost.

Tentokrát byl vyhlášen i vítěz specifické kategorie AKTIVITA. Jejím cílem je ohodnotit konkrétní aktivitu, která kdekoli v České republice v daném roce přispěla ke zlepšení života obyvatel. Vítězem může být osobnost, ale také stavba nebo řešení nějakého problému. Letos vyhráli manželé Ondřej a Katarína Vlčkovi. Ocenění si zasloužili za vytvoření největší soukromé nadace. Nadace rodiny Vlčkových se věnuje nevyléčitelně nemocným dětem.

Zdroj: Místo pro život, Jihlavská drbna

Související články

Zaručeně zlepší den

Virtuální realita z Česka má pomáhat při operacích mozku při vědomí

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…