Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Hledal zlato, ale našel jiný poklad – téměř dokonale mumifikované mládě mamuta staré přes 30 tisíc let

Travis Mudry u nalezené Nun cho ga. Zdroj: Treadstone Gold

Oblast Klondike v Kanadě je ikonickým místem zlaté horečky, která je neopustila do dnešních dob. Zdejší trvale zmrzlá půda však vedle drahého kovu skrývala i další překvapení. Mládě mamuta srstnatého, které hledač zlata objevil, je nejzachovalejším mumifikovaným nálezem svého druhu na kontinentu, píše The Guardian.

Travis Mudry z fimy Treadstone Gold odkrýval půdu v místě příznačně zvaném Eureka Creek (Údolí Heuréka), když alarm v buldozeru upozornil na překážku a zdálo se mu, že zahlédl lebku bizona. Jakmile vyběhl z kabiny, spatřil chobot a okamžitě kontaktoval svého šéfa, který se spojil s paleontology. Pod jejich dozorem pak vykopal ze zmrzlé hlíny obě části mamutího těla.

„Je to jedno z nejúžasněji mumifikovaných ledních zvířat, co bylo na světě kdy objeveno,“ prohlásil o objevu paleontolog Grant Zazula, který u vyzvednutí mláděte asistoval. Samička mamuta srstnatého zemřela ve věku okolo jednoho měsíce a ležela v kanadské trvale zmrzlé půdě asi 35 tisíc let. Díky příznivým účinkům chladu zůstala ve velmi zachovalém stavu. Dosahuje délky 140 centimetrů, má ocas, uši i chobot včetně chapavého konečku, kterým si sbírala trávu, a téměř nedotčené jsou také kůže a chlupy.

Foto: Vláda státu Yukon

Podle vědců, kteří mumii vyzvedli z půdy, měla malá mamutice v žaludku trávu, což ukazuje, že na místě byly v té době pastviny, které mamuti sdíleli s divokými koňmi, stepními bizony a jeskynními lvy. Ke konci zvířete nejspíše vedlo utopení v bažině, kde zůstalo zachováno poté, co zamrzla. Po více než 30 tisících letech se mláděti dostalo i jména. Jelikož bylo objeveno na území kmene Trʼondëk Hwëchʼin, pojmenovali jej místní stařešinové Nun cho ga, což v jazyce Hän znamená mládě velkého zvířete. O tom, jak s mládětem naloží, rozhodnou vědci ve spolupráci s místními, kteří by si přáli, aby zacházení s mamutem respektovalo jejich tradice a kulturu. „Všichni k němu musíme přistupovat s úctou. Až se tak stane, bude to mocné a my se uzdravíme. Jako lidstvo to musíme udělat,“ dodala Peggy Kormendy z kmene Tr’ondëk Hwëch’in.

Autorský článek Kláry Šubíkové s využitím informací z The Guardian, tiskové zprávy státu Yukon a Treadstone Gold

Související články

Zaručeně zlepší den

Plzeňské pivo si vychutnáme ze skla. Prazdroj skončil s PET lahvemi

Jste mlsní jako kocouři? Můžete ochutnat speciální kočičí menu

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…