Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Historický vlak Orient Express bude opět v provozu

2 minuty radosti
Foto: Accor

Znáte slavný román Agathy Christie? Pak vám bude určitě povědomý název Orient Express. Do renovování tohoto slavného historického vlaku se pustila francouzská společnost Accor, uvedl server iRozhlas.

V roce 1883 se vypravil první expres s lůžkovými vozy z Paříže do Vídně. Koncem 80. let 19. století už vlak jezdil až do Konstantinopole, dnešního Istanbulu. V roce 1891 dostal vlak oficiální název Orient Express. „Od doby, kdy poprvé vyjel Orient Express, zažil svět zánik říší, vzestupy a pády diktátorů a změny hranic. S Orient Expressem byl spojený sen svobodně cestovat Evropou,“ uvedl britský herec David Suchet, představitel detektiva Hercula Poirota v dokumentu televize ITV Poirot řídí Orient Express.

Luxusních vlaků, které měly v názvu výraz Orient Express, pak bylo víc. Vagony toho původního objevil francouzský historik Arthur Mettetal, když pracoval na doktorské práci o dějinách Orient Expressu a napadlo ho zapátrat po dobových vozech. Na internetu zjistil, že několik původních vagonů je v Polsku na nádraží u běloruských hranic. Sedmnáct vagonů má dostat nový kabát a na koleje se vrátit do roku 2024. Doplní tak nabídku vlaků, které provozuje společnost Belmond rovněž pod názvem Orient Express.

Zdroj: iRozhlas, Z dopravy

Související články

Zaručeně zlepší den

Japonsko plánuje zvýšení věkové hranice pro pohlavní styk. Nebude už legální od 13 let

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Domorodé brazilské ženy úspěšně bojují proti genderově podmíněnému násilí

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…