Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Genetici jsou zase blíže k porozumění schizofrenie

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Vědcům se podařil průlom v porozumění schizofrenie. Nalezli potenciálně silného genetického přispěvatele, který vede k tomuto duševnímu onemocnění. Zároveň přispěli k vysvětlení, proč zmatené dezorganizované myšlení s halucinacemi často dosáhne krizového stádia u osoby, která se blíží vrcholu dospělosti.

Genetik Steven McCarol z Hardwardu k výsledkům poznamenal: „Přestože byla schizofrenie poprvé popsána před více než stoletím, jeho biologické pozadí bylo stále nejasné, částečně i proto, že bylo těžké namodelovat onemocnění v buňkách nebo u zvířat. Proto je nyní objev tak přelomový. Díky němu můžeme lépe prozkoumat biologické mechanismy onemocnění.“

Ve studii uveřejněné v odborném časopisu Nature výzkumníci z Harvardu prokázali, že genetické variace související s imunitou spojované se schozofrenií hrají klíčovou roli ve vývoji spojů v mozku v pozdní adolescenci. Pokud je přirozený proces narušen drobnou změnou v genech, může to mít podle vědců otřesné následky.

Studie nabízí první jasný důkaz neurobiologického základu onemocnění, které doživotně zatěžuje pacienty a jejich rodiny. Kromě občasných epizod dezorgnizovaného myšlení, mají lidé se schizofrenií potíže s pracovní pamětí, plánováním a exekutivními funkcemi.

Vědci dlouho věděli, že je schizofrenie dědičným onemocněním. Ale až dodnes nedokázali přiřadit schizofrenii k určitému genomu nebo genetické variaci, ani ukázat jak může fungování specifického genu či genové varianty vést k abnormalitám v chování a myšlení pozorovaném u lidí se schizofrenií.

Zdroj: http://www.goodnewsnetwork.org/

Související články

Inspirace

Psychobudka simulující svět schizofreniků putuje po Česku

Inspirace

V Brně vzniklo Centrum duševního zdraví. Informuje i pomáhá

Z domova

Naděje na obzoru. Schizofrenikům by mohla pomoci nová metoda léčby

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.