Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Genderová rovnost poskytuje ženám výhodu v úrovni poznávacích funkcí

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Poznávací funkce u žen ve středním a starším věku mohou být ovlivněny úrovní genderové rovnosti v zemi, ve které žijí. Tento poznatek přinesla studie uveřejněná v odborném časopise Psychological Science.

,,Výsledky výzkumu naznačují, že ženy žijící v zemích se stejnými právy pro obě pohlaví mají v pozdějším věku lepší výsledky v kognitivních testech oproti ženám, které žijí v zemích, kde je jejich pohlaví znevýhodňováno,“ uvedl výzkumník Eric Bonsang z Kolumbijské univerzity.

Výzkumníci se pustili do bádání, když si jejich dva kolegové všimnuli, že výsledky kognitivních testů u mužů a u žen se výrazně liší napříč zeměmi. V severní Evropě například ženy dosahují vyšších výsledků v paměťových testech, zatímco v jižní Evropě platí opak.

Zatímco ekonomické a socioekonomické faktory hrají roli, ukázalo se, že i sociokulturní faktory, kam patří i postoje vůči roli pohlaví ve společnosti, mohou ovlivnit tyto výsledky. Nejen na výsledcích evropských zemí, ale i těch afrických se ukázalo toto tvrzení jako pravdivé.

,,Tato zjištění ukazují, že je nutné snažit se o co nejvyšší rovnost mezi pohlavími. Důsledky nerovnosti sahají dále než jen za pracovní trh a nerovnosti v příjmu, ovlivňují i duševní schopnosti jednotlivců,“ uvedl vědec Bonsang.

Zdroj: psychologicalscience.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vznikl ležák? Známe příběh tohoto lahodného nápoje

Rytina stará 15 tisíc let zaskočila archeology na Hladovém vrchu v Ostravě

Čeští studenti berou v celosvětové investiční soutěži bronz

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…