Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Genderová rovnost poskytuje ženám výhodu v úrovni poznávacích funkcí

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: pexels.com

Poznávací funkce u žen ve středním a starším věku mohou být ovlivněny úrovní genderové rovnosti v zemi, ve které žijí. Tento poznatek přinesla studie uveřejněná v odborném časopise Psychological Science.

,,Výsledky výzkumu naznačují, že ženy žijící v zemích se stejnými právy pro obě pohlaví mají v pozdějším věku lepší výsledky v kognitivních testech oproti ženám, které žijí v zemích, kde je jejich pohlaví znevýhodňováno,“ uvedl výzkumník Eric Bonsang z Kolumbijské univerzity.

Výzkumníci se pustili do bádání, když si jejich dva kolegové všimnuli, že výsledky kognitivních testů u mužů a u žen se výrazně liší napříč zeměmi. V severní Evropě například ženy dosahují vyšších výsledků v paměťových testech, zatímco v jižní Evropě platí opak.

Zatímco ekonomické a socioekonomické faktory hrají roli, ukázalo se, že i sociokulturní faktory, kam patří i postoje vůči roli pohlaví ve společnosti, mohou ovlivnit tyto výsledky. Nejen na výsledcích evropských zemí, ale i těch afrických se ukázalo toto tvrzení jako pravdivé.

,,Tato zjištění ukazují, že je nutné snažit se o co nejvyšší rovnost mezi pohlavími. Důsledky nerovnosti sahají dále než jen za pracovní trh a nerovnosti v příjmu, ovlivňují i duševní schopnosti jednotlivců,“ uvedl vědec Bonsang.

Zdroj: psychologicalscience.org

Související články

Inspirace

Pro roli lídra je nejlepší střední míra charisma

Inspirace

Vědkyně odhalila rovnici na úspěch. Jen o inteligenci to není

Inspirace

Optimismus snižuje riziko srdečního selhání

Byznys

Norská fotbalová asociace rozhodla, že bude dávat stejný plat mužům a ženám

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.