Poznávací funkce u žen ve středním a starším věku mohou být ovlivněny úrovní genderové rovnosti v zemi, ve které žijí. Tento poznatek přinesla studie uveřejněná v odborném časopise Psychological Science.
,,Výsledky výzkumu naznačují, že ženy žijící v zemích se stejnými právy pro obě pohlaví mají v pozdějším věku lepší výsledky v kognitivních testech oproti ženám, které žijí v zemích, kde je jejich pohlaví znevýhodňováno,“ uvedl výzkumník Eric Bonsang z Kolumbijské univerzity.
Výzkumníci se pustili do bádání, když si jejich dva kolegové všimnuli, že výsledky kognitivních testů u mužů a u žen se výrazně liší napříč zeměmi. V severní Evropě například ženy dosahují vyšších výsledků v paměťových testech, zatímco v jižní Evropě platí opak.
Zatímco ekonomické a socioekonomické faktory hrají roli, ukázalo se, že i sociokulturní faktory, kam patří i postoje vůči roli pohlaví ve společnosti, mohou ovlivnit tyto výsledky. Nejen na výsledcích evropských zemí, ale i těch afrických se ukázalo toto tvrzení jako pravdivé.
,,Tato zjištění ukazují, že je nutné snažit se o co nejvyšší rovnost mezi pohlavími. Důsledky nerovnosti sahají dále než jen za pracovní trh a nerovnosti v příjmu, ovlivňují i duševní schopnosti jednotlivců,“ uvedl vědec Bonsang.
Zdroj: psychologicalscience.org
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…