Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Francouz mění zašedlé budovy v obrovské barevné obrazy

„Lidské životy a touhy probouzejí mou představivost. Tyto dojmy se pak snažím převést na zeď,“ říká umělec. Zdroj fotografií: Julien Malland

Staré nevzhledné domovy, polorozbité zdi, nudné paneláky. Pro většinu lidí jen nehezké prvky krajiny, pro umělce vystupujícího pod jménem Seth výzva. Právě na tyto plochy totiž maluje své obrazy a barvami na nich zpravidla nešetří.

Seth se narodil v Paříži jako Julien Malland. Zde také odstartoval tvorbu pouličního umění, absolvoval uměleckoprůmyslovou školu a vydal knihu o graffiti. V roce 2003 začal cestovat po světě, objevovat jiné kultury a komunikovat s místními umělci. A během toto také vylepšoval svůj umělecký styl.

„Místo, architektura budovy a její okolí, to je to, co mě inspiruje a nutí mě malovat. Trochu mi to přijde, jako by mě budova volala a dávala mi zároveň nápad na malbu,“ popisuje Seth. Ne vždy si ale objekt vybírá sám. V opačném případě volí jiný přístup a hledá myšlenku, která se bude k budově hodit.

I tak ale čerpá nejvíc inspirace právě z daného místa, okolních lidí, místní kultury i politiky. „Lidské životy a touhy probouzejí mou představivost. Tyto dojmy se pak snažím převést na zeď,“ říká umělec. Tvorbu svých maleb považuje za výměnu: „Necháte na místě trochu sebe a lidé pro vás mají dveře otevřené. Na druhou stranu nemůžu malovat, cokoliv mě napadne. Domnívám se, že lidé tvořící ve veřejném prostoru mají jistou zodpovědnost. Vždy se proto snažím vzít úvahu názor ostatních.“

Řadu Sethových maleb najdete pochopitelně v jeho rodné Paříži, další jsou rozmístěny všude po světě – v Indonésii, na Ukrajině nebo v Číně. Zpravidla je na nich vyobrazena nějaká postava a jsou pestrobarevné.

Související články

Zaručeně zlepší den

Přemíra plastů nám už nebude ležet v žaludku. Nový způsob, jak se jich zbavit, vás překvapí

Menu pro mozek. Co jíst, aby vám to myslelo?

Čtyřdenní pracovní týden funguje a vyplatí se, potvrdil velký islandský experiment

Být sestrou je čest. Zájem o studium zdravotnických oborů vlivem pandemie roste

Inspirativní rozhovor

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Promluvila jsem o něčem, o čem mnoho žen mlčí, říká autorka podcastu Sádlo Ridina Ahmedová

Přečtěte si rozhovor s umělkyní, která se nebojí mluvit o přijetí vlastního těla.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…