Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Francouz mění zašedlé budovy v obrovské barevné obrazy

„Lidské životy a touhy probouzejí mou představivost. Tyto dojmy se pak snažím převést na zeď,“ říká umělec. Zdroj fotografií: Julien Malland

Staré nevzhledné domovy, polorozbité zdi, nudné paneláky. Pro většinu lidí jen nehezké prvky krajiny, pro umělce vystupujícího pod jménem Seth výzva. Právě na tyto plochy totiž maluje své obrazy a barvami na nich zpravidla nešetří.

Seth se narodil v Paříži jako Julien Malland. Zde také odstartoval tvorbu pouličního umění, absolvoval uměleckoprůmyslovou školu a vydal knihu o graffiti. V roce 2003 začal cestovat po světě, objevovat jiné kultury a komunikovat s místními umělci. A během toto také vylepšoval svůj umělecký styl.

„Místo, architektura budovy a její okolí, to je to, co mě inspiruje a nutí mě malovat. Trochu mi to přijde, jako by mě budova volala a dávala mi zároveň nápad na malbu,“ popisuje Seth. Ne vždy si ale objekt vybírá sám. V opačném případě volí jiný přístup a hledá myšlenku, která se bude k budově hodit.

I tak ale čerpá nejvíc inspirace právě z daného místa, okolních lidí, místní kultury i politiky. „Lidské životy a touhy probouzejí mou představivost. Tyto dojmy se pak snažím převést na zeď,“ říká umělec. Tvorbu svých maleb považuje za výměnu: „Necháte na místě trochu sebe a lidé pro vás mají dveře otevřené. Na druhou stranu nemůžu malovat, cokoliv mě napadne. Domnívám se, že lidé tvořící ve veřejném prostoru mají jistou zodpovědnost. Vždy se proto snažím vzít úvahu názor ostatních.“

Řadu Sethových maleb najdete pochopitelně v jeho rodné Paříži, další jsou rozmístěny všude po světě – v Indonésii, na Ukrajině nebo v Číně. Zpravidla je na nich vyobrazena nějaká postava a jsou pestrobarevné.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.