Staré nevzhledné domovy, polorozbité zdi, nudné paneláky. Pro většinu lidí jen nehezké prvky krajiny, pro umělce vystupujícího pod jménem Seth výzva. Právě na tyto plochy totiž maluje své obrazy a barvami na nich zpravidla nešetří.
Seth se narodil v Paříži jako Julien Malland. Zde také odstartoval tvorbu pouličního umění, absolvoval uměleckoprůmyslovou školu a vydal knihu o graffiti. V roce 2003 začal cestovat po světě, objevovat jiné kultury a komunikovat s místními umělci. A během toto také vylepšoval svůj umělecký styl.
„Místo, architektura budovy a její okolí, to je to, co mě inspiruje a nutí mě malovat. Trochu mi to přijde, jako by mě budova volala a dávala mi zároveň nápad na malbu,“ popisuje Seth. Ne vždy si ale objekt vybírá sám. V opačném případě volí jiný přístup a hledá myšlenku, která se bude k budově hodit.
I tak ale čerpá nejvíc inspirace právě z daného místa, okolních lidí, místní kultury i politiky. „Lidské životy a touhy probouzejí mou představivost. Tyto dojmy se pak snažím převést na zeď,“ říká umělec. Tvorbu svých maleb považuje za výměnu: „Necháte na místě trochu sebe a lidé pro vás mají dveře otevřené. Na druhou stranu nemůžu malovat, cokoliv mě napadne. Domnívám se, že lidé tvořící ve veřejném prostoru mají jistou zodpovědnost. Vždy se proto snažím vzít úvahu názor ostatních.“
Řadu Sethových maleb najdete pochopitelně v jeho rodné Paříži, další jsou rozmístěny všude po světě – v Indonésii, na Ukrajině nebo v Číně. Zpravidla je na nich vyobrazena nějaká postava a jsou pestrobarevné.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Darujte knihy, které potěší. Přinášíme tipy na vánoční čtení
Hrnek teplého čaje, kávy nebo čokolády, vlněné ponožky, ideálně hořící krb a kniha, tak zní ideální…