Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fotbal není jen pro muže. Dívky v Súdánu boří stereotypy

Ilustrační fotografie.

Pro někoho fotbal znamená jen aktivní odpočinek po práci, pro jiné zas tvrdou dřinu i prostředek ke změně zažitých obvyklostí. Ačkoliv tento sport byl vždycky výsadou mužů, v Súdánu se skupinka dívek rozhodla jít proti proudu a změnit stereotypy.

V Súdánu existují dva ženské fotbalové týmy a v jednom z nich je kapitánkou devětadvacetiletá Sara Edward. Stejně jako ostatní súdánské ženy i Sara žije v zemi, kde platí předsudky a stereotypy vůči ženám. Podle Sary však cestě ke změně existuje, a může vést právě přes sport. Se svým týmem míří Sara vysoko – snaží se o to, aby jednou mohla s děvčaty reprezentovat Súdán na mezinárodních fotbalových turnajích a získat uznání jejich týmu od mezinárodní organizace FIFA.

Nejspíše proto pojmenovaly dívky svůj tým „The Challenge“ neboli Výzva. „Název se nám líbil proto, že je pro nás opravdu výzvou vést fotbalový tým bez jakékoliv finanční podpory od oficiálních fotbalových asociací,“ vysvětlila pro Al Jazeeru Sara Edward. Zatím dívky z příspěvků od místních ženských organizací i vlastních peněz financují potřebné vybavení. „Trénujeme třikrát týdně od pěti do sedmi,“ řekla pro Al Jazeeru členka týmu Fatma Osman. „Je sice horko, ale mnohé z nás musí dojíždět pořádný kus cesty domů, takže končíme raději dříve,“ upřesnila.

Tým odehrál první zápas v roce 2006 a od té doby se účastní mnoha místních turnajů. Často hrají i zápasy proti mužům. „Zpočátku nás mužské týmy podceňovaly, ale když nás vidí na hřišti, začnou nás respektovat,“ řekla Edward. Fotbal pro ně není jen hra, je to prostředek k získání respektu od společnosti i mužů a také cesta k vysněnému cíli reprezentovat Súdán na mezinárodních turnajích.

Související články

Zaručeně zlepší den

Google snímá z vesmíru úniky ropy a zemního plynu

Nový test dokáže odhalit rakovinu prsu za pět sekund pomocí slin

Nejlepším řešením bezdomovectví je prevence, ne hroty na lavičkách, říká spoluzakladatelka Architektů bez hranic

Pakt proti dezinformacím generovaným AI má omezit narušování demokratických voleb

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Čtyřicítka děsí mnoho žen. Jedná se o pomyslný milník, jehož dosažení však nemusí znamenat nic…