Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Forenzní sprej pomáhá odhalovat a trestat domácí násilí

Ilustrační foto: Pexels

V Británii padl první trest za domácí násilí poté, co byl pachatel postříkán sprejem SmartWater (v překladu chytrá voda). Roztok je na kůži viditelný pod ultrafialovým zářením až šest týdnů a na oblečení ještě déle. Jeho šarže jej dělá nezaměnitelným a spojuje násilníka s jeho činem.

Muž z Wakefieldu v západním Yorkshiru obtěžoval svou bývalou partnerku a porušoval zákaz přibližování. Když se znovu objevil a pokusil se dostat do domu, vystříkla na něj tekutinu z kanystru nastraženého k ochraně okna. Protože jde o roztok, jehož každá lahvička je unikátní, povedlo se násilníka spojit s místem činu a odsoudit jej na 24 týdnů s dvouletým zajišťovacím příkazem.

Balíček s forenzním sprejem v hodnotě přes čtyři tisíce korun dostalo 200 žen napříč Anglií. Jeho součástí je kanystr s postřikem, gel na kliky u dveří a také automatická past, která roztok rozstříkne, pokud se někdo přiblíží k domu. Všechny tyto prostředky byly vymyšleny v reakci na fakt, že se domácí násilí odehrává za zavřenými dveřmi, kde může jít slovo proti slovu. Tyto zločiny jsou navíc často řešeny omezením přístupu pachatele k oběti, což je těžce kontrolovatelné. Policie ve třech anglických okresech proto varuje hříšníky před návratem na adresu poškozených i tím, že budou forenzně označeni.

Látka, se kterou SmartWater pracuje, byla dříve používána k ochraně majetku. Měla za cíl odstrašit zloděje od krádeží hodnotných věcí, protože roztok není po uschnutí vidět pouhým okem. Pokud však došlo k odcizení, dala se nalezená věc spojit s jejím vlastníkem, protože každý sprej byl originálním kouskem. Jeho spojení s prevencí domácího násilí je však novinkou. Vedle až čtyřikrát nižších nákladů na šetření domácího násilí je benefitem také pocit většího bezpečí obětí. V průzkumu se 94 procent žen, které balíček dostaly, vyjádřilo, že by jej doporučily ostatním.

Zdroj: BBC

Související články

Zaručeně zlepší den

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…