Vědci z americké univerzity v Houstnu vynalezli filtr, který dokáže zachytit a zabít koronaviry způsobující nemoc covid-19. Využití by přístroj mohl najít především v prostorách, kde se vyskytuje hodně lidí, jako jsou letiště, školy či úřady. „Jeho schopnost kontrolovat šíření viru by mohla být pro společnost velmi užitečná,“ řekl jeden z autorů filtru Zhifeng Ren.
Filtr je vyroben z niklové pěny, která získá schopnost zneškodnit viry a jiné patogeny ve vzduchu poté, co je zahřátá na 200 stupňů Celsia. Podle testů, které provedla Galvestonská národní laboratoř v Texasu, dokázal vynález usmrtit 99,8 procenta virů. „Tento filtr by se mohl používat na letištích, v letadlech, na úřadech, ve školách či výletních lodích k zastavení šíření nemoci covid-19,“ uvedl Ren, který se podílel na vývoji filtru a následné publikaci novinky v časopise Materials Today Physics.
Přístroj by mohl lépe ochránit lidi před nákazou a také jim usnadnit návrat do veřejných prostor. „Tato nová technologie ochrany vnitřního ovzduší nabízí prevenci proti přenosu viru SARS-CoV-2 a bude v popředí technologií dostupných v boji proti současné pandemii i jakýmkoli budoucím hrozbám,“ dodal další z výzkumníků Faisal Cheema.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…