Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Filipínský umělec bojuje se znečištěním po svém. Originálními obrazy z odpadu vyzývá k recyklaci

Foto: Gilbert Angeles

Když Gilbert Angeles zjistil, že jeho domovina patří k největším producentům odpadu v oceánech, rozhodl se jednat. Při tvorbě svých děl začal používat materiály, které by jinak skončily v moři. „Doufám, že si díky mému umění lidé problému všimnou, začnou se o něm bavit a vytvoří programy k jeho řešení,“ řekl rodák z manilské čtvrti Plaridel.

Umění, které využívá odpad, navazuje na trend započatý už v době Pabla Picassa. Ten do svých koláží zakomponovával různé volně dostupné materiály. Další generace umělců pak začala dávat nový smysl objektům z ulice a běžného života. Gilbert Angeles je zástupcem směru, jež pracuje s odpadem od konečného spotřebitele. Takzvané upcyklace využívá, aby poukázal na rizika způsobená znečištěním životního prostředí. Na metrové plátno použije okolo čtyř kilogramů odpadu, který se tak stane uměleckým dílem. Jeho fanoušci podle něj oceňují zejména originalitu, texturu a barevnost výsledných obrazů.

Obrazy mají upozornit na znečišťování planety jednorázovými plasty. Foto: Tagapagkwento Film Production

Díky Angelesovi tak dostávají nový život drcené plasty i zbytky barev a stavebního dřeva. Materiály sbírá ve své čtvrti v Manile a dostávají se k němu také díky environmentální kampani Green Artz, kterou spustil on-line. Tou se snaží inspirovat umělce po celém světě, aby svůj talent využili k ochraně životního prostředí.

Kromě využití již vzniklého odpadu klade důraz také na kompostovatelné obaly, jež by měly nahradit plasty na jedno použití. Svým aktivismem a uměním tak motivuje lidi nejen na Filipínách k tomu, aby se do třídění a recyklace plastů zapojili.

Související články

Zaručeně zlepší den

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Nejlepší odstřelovače najdete v Česku. Vyhráli mezinárodní soutěž

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…