Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Filipínský umělec bojuje se znečištěním po svém. Originálními obrazy z odpadu vyzývá k recyklaci

Foto: Gilbert Angeles

Když Gilbert Angeles zjistil, že jeho domovina patří k největším producentům odpadu v oceánech, rozhodl se jednat. Při tvorbě svých děl začal používat materiály, které by jinak skončily v moři. „Doufám, že si díky mému umění lidé problému všimnou, začnou se o něm bavit a vytvoří programy k jeho řešení,“ řekl rodák z manilské čtvrti Plaridel.

Umění, které využívá odpad, navazuje na trend započatý už v době Pabla Picassa. Ten do svých koláží zakomponovával různé volně dostupné materiály. Další generace umělců pak začala dávat nový smysl objektům z ulice a běžného života. Gilbert Angeles je zástupcem směru, jež pracuje s odpadem od konečného spotřebitele. Takzvané upcyklace využívá, aby poukázal na rizika způsobená znečištěním životního prostředí. Na metrové plátno použije okolo čtyř kilogramů odpadu, který se tak stane uměleckým dílem. Jeho fanoušci podle něj oceňují zejména originalitu, texturu a barevnost výsledných obrazů.

Obrazy mají upozornit na znečišťování planety jednorázovými plasty. Foto: Tagapagkwento Film Production

Díky Angelesovi tak dostávají nový život drcené plasty i zbytky barev a stavebního dřeva. Materiály sbírá ve své čtvrti v Manile a dostávají se k němu také díky environmentální kampani Green Artz, kterou spustil on-line. Tou se snaží inspirovat umělce po celém světě, aby svůj talent využili k ochraně životního prostředí.

Kromě využití již vzniklého odpadu klade důraz také na kompostovatelné obaly, jež by měly nahradit plasty na jedno použití. Svým aktivismem a uměním tak motivuje lidi nejen na Filipínách k tomu, aby se do třídění a recyklace plastů zapojili.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…