Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fascinující objev archeologů v Peru. Našli dosud ukryté stavby

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Mayové, Aztékové, Inkové a jiné dávné civilizace nás stále fascinují nejen ve filmech, ale i v realitě. Ačkoliv se může zdát, že jsme už prozkoumali celou planetu, není tomu tak. Potvrzuje to nejnovější objev týmu polských a peruánských archeologů. Ti narazili na dosud neznámé stavby v komplexu rozlehlého naleziště Machu Picchu.

Tyto stavby byly dosud ukryté hluboko v peruánské džungli a zahalené pod hustým listovím. Podařilo se je najít pomocí kombinace technologie laseru a dronu. Lasery proniknou i přes překážky, jako je hustá vegetace, drony zase mohou prozkoumat člověku nepřístupná místa. Díky tomu vědci našli na okraji obřadního místa zvaného Chachabamba zhruba tucet dosud neznámých staveb ve vzdálenosti necelých pěti kilometrů od hlavních ruin inckého města z 15. století. „Byly tak blízko, a my jsme ani nevěděli, že tam jsou,“ uvedla Dominika Sieczkowská, zástupkyně ředitele pro organizaci a rozvoj Centra andských studií Varšavské univerzity, která výzkum vedla.

O tom, jak byly nově objevené stavby v okolí Chachabamby využívány, se toho zatím mnoho neví, ale je možné, že se jednalo o obydlí lidí, kteří na obřadní místo dohlíželi. Vědci doufají, že zjistí něco víc. Proto plánují pokračovat s výzkumem v dané oblasti.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Českých novin a Yahoo!News

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Jak se při nízké teplotě zahřát? Na alkohol zapomeňte

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Země má stabilizační mechanismus. Udržuje ji obyvatelnou

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…