Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fakescape: Únikovka studentů Masarykovy univerzity bojuje s dezinformacemi

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: http://fakescape.cz

Dokážete uniknout lžím a manipulaci? Skupina politologů z Masarykovy univerzity spustila hru Fakescape, která učí studenty středních škol rozpoznat dezinformace od pravdy. Studenti si díky projektu zábavnou formou vyzkouší, jak ověřovat informace, a naučí se odhalovat nástrahy, které na ně číhají v online prostředí.

Úniková hra má podobu čtyř úkolů. Řešitelé se postupně zabývají ověřováním informací, pracují s textem, zkoumají titulky ve zpravodajství a manipulaci s fotografiemi. Všechno je zasazeno do příběhu, kde je hlavním hrdinou novinář pracující v období před prezidentskými volbami v roce 2028. „Hru je možné zadat i odehrát během jedné vyučovací hodiny a učitelé mají prostor i na zodpovězení dotazů nebo dovysvětlení,“ říká jedna z členek týmu Tereza Kráčmarová. Tvůrci aktuálně objíždí české školy a snaží se hru doladit tak, aby v budoucnu mohla fungovat i bez jejich asistence v jakékoliv uzamykatelné místnosti.

Jedním z cílů bylo totiž poskytnout učitelům jednoduchou pomůcku pro zatraktivnění výuky v této oblasti. „Cítíme, že kromě akademického prostředí je třeba o tématu pořád mluvit i se širokou veřejností. I když se k němu v poslední době povedlo připoutat větší pozornost, stále vidíme nedostatek materiálů a projektů, které by mohli využívat třeba učitelé na školách,“ vysvětluje vedoucí skupiny tvůrců Miloš Gregor. „O hru je velký zájem, ozvaly se nám již desítky škol a spolků, které by si ji chtěly zahrát. Reakce jsou pozitivní, nejvíce studenty překvapuje, že manipulovat se dá i pomocí fotografií. Učitelé oceňují, že takto závažné téma dokážeme studenty naučit zábavnou formou a mnohem více je tedy zaujmout,“ říká Kráčmarová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zachraňuje životy týraných a zraněných koní i hospodářských zvířat. Tomáš Förchtgott se stal Laskavcem roku

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…