Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Fakescape: Únikovka studentů Masarykovy univerzity bojuje s dezinformacemi

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: http://fakescape.cz

Dokážete uniknout lžím a manipulaci? Skupina politologů z Masarykovy univerzity spustila hru Fakescape, která učí studenty středních škol rozpoznat dezinformace od pravdy. Studenti si díky projektu zábavnou formou vyzkouší, jak ověřovat informace, a naučí se odhalovat nástrahy, které na ně číhají v online prostředí.

Úniková hra má podobu čtyř úkolů. Řešitelé se postupně zabývají ověřováním informací, pracují s textem, zkoumají titulky ve zpravodajství a manipulaci s fotografiemi. Všechno je zasazeno do příběhu, kde je hlavním hrdinou novinář pracující v období před prezidentskými volbami v roce 2028. „Hru je možné zadat i odehrát během jedné vyučovací hodiny a učitelé mají prostor i na zodpovězení dotazů nebo dovysvětlení,“ říká jedna z členek týmu Tereza Kráčmarová. Tvůrci aktuálně objíždí české školy a snaží se hru doladit tak, aby v budoucnu mohla fungovat i bez jejich asistence v jakékoliv uzamykatelné místnosti.

Jedním z cílů bylo totiž poskytnout učitelům jednoduchou pomůcku pro zatraktivnění výuky v této oblasti. „Cítíme, že kromě akademického prostředí je třeba o tématu pořád mluvit i se širokou veřejností. I když se k němu v poslední době povedlo připoutat větší pozornost, stále vidíme nedostatek materiálů a projektů, které by mohli využívat třeba učitelé na školách,“ vysvětluje vedoucí skupiny tvůrců Miloš Gregor. „O hru je velký zájem, ozvaly se nám již desítky škol a spolků, které by si ji chtěly zahrát. Reakce jsou pozitivní, nejvíce studenty překvapuje, že manipulovat se dá i pomocí fotografií. Učitelé oceňují, že takto závažné téma dokážeme studenty naučit zábavnou formou a mnohem více je tedy zaujmout,“ říká Kráčmarová.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.