Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Evropským zeleným městem je letos slovinská Lublaň

1 minuta radosti
Zdroj fotografií: Kristýna Motlová

Je politickým i ekonomickým centrem Slovinska, hlavním městem a žije v ní na tři sta tisíc lidí. Taky je plná zeleně, jízdních kol a košů na tříděný odpad. To je Lublaň, evropské zelené město pro rok 2016.

DSCF3200Lublaň ale nebyla vždycky taková. V město, které se snaží být co nejzelenější a nejekologičtější, se proměňovala posledních 15 let. Významným krokem bylo uzavření centra pro automobilovou dopravu. Nyní jsou tak ulice plné cyklistů a stojanů na kola, oblíbený je zde také bikesharing.

DSCF3245Ač se to zdá skoro neskutečné, tři čtvrtiny plochy města tvoří zeleň. Lublaň udělala velký pokrok, i co se týče zpracování odpadu a odpadních vod. V ulicích se nacházejí koše na třídění odpadků, město chce časem dosáhnout nulového odpadu. Už nyní jeho množství klesá, takže je Lublaň na dobré cestě.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.