Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Elektřina vytvořená rojícím se hmyzem může ovlivňovat počasí

Ilustrační foto: Pixabay

Hmyzí roje mohou podle vědců z Bristolské univerzity generovat neuvěřitelné množství statické elektřiny, nejvíce pak rojící se sarančata. Podle výzkumu může mít tato skutečnost vliv na jevy v atmosféře, jak uvádí server 100+1 zahraniční zajímavost.

Britští vědci umístili zařízení na měření elektrických polí do blízkosti experimentálních včelích úlů a zjistili, že při rojení včel dochází ke změnám v elektrickém poli. Včely zvyšily elektrické napětí ve vzduchu zhruba o 100 až 1 000 voltů na metr krychlový vzduchu, podle hustoty rojícího se hmyzu.

S ohledem na tyto výsledky sestavili vědci model působení jiných druhů hmyzu a tvrdí, že roje sarančat by mohly mít na změnu statické elektřiny v atmosféře největší vliv. Obří mračna hmyzu by pak mohla generovat stejné množství elektřiny jako mračna bouřková. Podle vědců je tento fakt zatím přehlížený v klimatických modelech a předpovědích počasí. Podobně se pak mohou chovat i hejna ptáků nebo shluky velkého množství mikroorganismů. Na další výzkumy vlivu takových faktorů si ovšem budeme muset ještě počkat.

Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost, iScience

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…