Hmyzí roje mohou podle vědců z Bristolské univerzity generovat neuvěřitelné množství statické elektřiny, nejvíce pak rojící se sarančata. Podle výzkumu může mít tato skutečnost vliv na jevy v atmosféře, jak uvádí server 100+1 zahraniční zajímavost.
Britští vědci umístili zařízení na měření elektrických polí do blízkosti experimentálních včelích úlů a zjistili, že při rojení včel dochází ke změnám v elektrickém poli. Včely zvyšily elektrické napětí ve vzduchu zhruba o 100 až 1 000 voltů na metr krychlový vzduchu, podle hustoty rojícího se hmyzu.
S ohledem na tyto výsledky sestavili vědci model působení jiných druhů hmyzu a tvrdí, že roje sarančat by mohly mít na změnu statické elektřiny v atmosféře největší vliv. Obří mračna hmyzu by pak mohla generovat stejné množství elektřiny jako mračna bouřková. Podle vědců je tento fakt zatím přehlížený v klimatických modelech a předpovědích počasí. Podobně se pak mohou chovat i hejna ptáků nebo shluky velkého množství mikroorganismů. Na další výzkumy vlivu takových faktorů si ovšem budeme muset ještě počkat.
Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost, iScience
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…