Dvousetletý uschlý strom z Ostravy dostane druhou šanci. Pomůže ohroženým zvířatům

200 let stará lípa z Ostravy. Zdroj fotografie: Martin Otipka

Svoje nejlepší léta má lípa stojící nedaleko radnice v Ostravě–Porubě už za sebou, přesto jí bylo svěřeno nové, významné poslání. Bude sloužit jako broukoviště. Poskytne tak nedostatkové útočiště zejména ohroženému dřevnímu hmyzu. 

Původní lipová alej na cestě z Poruby do nedalekých Klimkovic pochází z první poloviny 19. století. Do dnešní doby se z ní zachovaly pouze čtyři stromy. Na jejich záchraně se intenzivně pracuje od roku 2013. Stromy byly ošetřeny ořezem a odstranilo se jejich nevhodné oplechování. Jejich vitalitu také zlepšovali odborníci z brněnské Mendlovy univerzity speciální výživou.

Podařilo se zachránit tři ze čtyř stromů. Aby však nedošlo k úplnému zničení čtvrté, staletími dýchající lípy, bude její torzo v podobě tzv. mrtvého dřeva dále sloužit jako biotop (tzn. stanoviště) pro různé druhy místních rostlin, hub a živočichů, zejména hmyzu. Lípa přitom bude zachována v celé své výšce na původním místě, dojde pouze k jejímu ořezání tak, aby nikoho neohrožovala.

Důvod zachování staré lípy přitom není jen nostalgický. Na místě, kde lípy stojí, totiž před několika lety proběhl výzkum Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity týkající se výskytu zvláště chráněných druhů hmyzu. Je tedy více než žádoucí využít takovýto strom jako domov pro ohrožené brouky. Kromě toho vznikne v centru Poruby zajímavé místo nabízející všem generacím možnost bližšího seznámení se s životem brouků.

Zdroj: patriotmagazin.cz

Související články

Inspirace

Počet tygrů ve volné přírodě poprvé v historii vzrostl

Inspirace

Nová iniciativa nabízí možnost věnovat Dárky přírodě

Inspirace

Polka vyrábí užitečný papír. Pomocí něj zachraňuje včely

Inspirace

Muž vysazuje stromy takřka denně už po dobu 37 let

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.