Svoje nejlepší léta má lípa stojící nedaleko radnice v Ostravě–Porubě už za sebou, přesto jí bylo svěřeno nové, významné poslání. Bude sloužit jako broukoviště. Poskytne tak nedostatkové útočiště zejména ohroženému dřevnímu hmyzu.
Původní lipová alej na cestě z Poruby do nedalekých Klimkovic pochází z první poloviny 19. století. Do dnešní doby se z ní zachovaly pouze čtyři stromy. Na jejich záchraně se intenzivně pracuje od roku 2013. Stromy byly ošetřeny ořezem a odstranilo se jejich nevhodné oplechování. Jejich vitalitu také zlepšovali odborníci z brněnské Mendlovy univerzity speciální výživou.
Podařilo se zachránit tři ze čtyř stromů. Aby však nedošlo k úplnému zničení čtvrté, staletími dýchající lípy, bude její torzo v podobě tzv. mrtvého dřeva dále sloužit jako biotop (tzn. stanoviště) pro různé druhy místních rostlin, hub a živočichů, zejména hmyzu. Lípa přitom bude zachována v celé své výšce na původním místě, dojde pouze k jejímu ořezání tak, aby nikoho neohrožovala.
Důvod zachování staré lípy přitom není jen nostalgický. Na místě, kde lípy stojí, totiž před několika lety proběhl výzkum Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity týkající se výskytu zvláště chráněných druhů hmyzu. Je tedy více než žádoucí využít takovýto strom jako domov pro ohrožené brouky. Kromě toho vznikne v centru Poruby zajímavé místo nabízející všem generacím možnost bližšího seznámení se s životem brouků.
Zdroj: patriotmagazin.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?
Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…