Duševní pohoda chrání určité oblasti mozku, které zasahuje Alzheimerova choroba nebo jiné podoby demence. Zjistili to vědci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Výsledky výzkumu by mohly přispět k poznání příčin vzniku této nevyléčitelné nemoci.
Díky dlouhodobému sledování mozku pomocí magnetické rezonance vědci z brněnského centra zjistili, že lidé s vyšším skóre duševní pohody jsou lépe chráněni proti zmenšování buněk ve frontálních oblastech mozku, obzvláště v částech, které souvisejí s emočním a sociálním chováním, s rozhodováním a sociální interakcí a empatií.
Spojení člověka se sebou samým, ostatními a přírodou chrání oblast hipokampu. „To je část mozku, která souvisí s ukládáním paměťové stopy a je jednou z prvních oblastí, které jsou postižené při Alzheimerově chorobě,“ uvedla členka výzkumného týmu Kateřina Sheardová. Spojení člověka s něčím, co jej přesahuje, podle studie chrání místa ve spánkovém laloku. „Souvisí se svobodnou vůlí a uvědoměním si sama sebe, což jsou oblasti, které se aktivují například při meditaci,“ dodala mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Petra Veselá.
Zdroj: České noviny
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.