Zkolabování na demonstraci, autonehoda nebo bitka v průvodu fanoušků. To jsou jen některé ze situací, které vyžadují okamžitý zásah a pomoc postiženým, ale také rychlou orientaci v nastalém chaosu. Usnadní ji nový systém detekce anomálií, který vytvořili studenti VUT.
„Video z dronu je rozdělené do mřížky složené z menších buněk. Neuronová síť se na každou tuto buňku podívá a vytáhne z ní zjednodušený popisek situace, která se tam odehrává. Na základě těchto popisků potom metoda vytváří model obvyklého chování v dané mřížce a porovnáním aktuálního popisku s modelem určí neobvyklé chování. Na základě toho dokáže systém sám říct, jestli jde o běžné chování, nebo se v oblasti děje něco nečekaného,“ vysvětluje princip, na kterém technologie funguje, autor metody David Bažout z Fakulty informačních technologií VUT.
Vedle detekce nezvyklého chování dokáže technologie instalovaná na dron zakreslit do mapy také jeho polohu. Záchranáři nebo policie se díky tomu mohou dostat přímo na místo bez nutnosti spoléhat se jen na popis svědků volajících na tísňové linky. Kromě lidských reakcí na nepředvídatelné události dokáže systém detekovat také změny v plynulosti dopravy. Pokud se stane nehoda a auta ji začnou objíždět, detektor dokáže určit, o co se jedná, a upozornit operátora počítače.
Díky okamžitě se učící neuronové síti zvládá dron fungovat také v místech, na která je vypuštěn úplně poprvé a není v nich natrénován. Součástí projektu je také spolupráce s policií, která se následně rozhodne, jestli jej začne testovat přímo v terénu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší
Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…