Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ochrání fanoušky i demonstranty. Dron s umělou inteligencí odhalí nebezpečí v davech

David Bažout a Adam Ferencz. Foto: Jan Prokopius, VUT

Zkolabování na demonstraci, autonehoda nebo bitka v průvodu fanoušků. To jsou jen některé ze situací, které vyžadují okamžitý zásah a pomoc postiženým, ale také rychlou orientaci v nastalém chaosu. Usnadní ji nový systém detekce anomálií, který vytvořili studenti VUT.

„Video z dronu je rozdělené do mřížky složené z menších buněk. Neuronová síť se na každou tuto buňku podívá a vytáhne z ní zjednodušený popisek situace, která se tam odehrává. Na základě těchto popisků potom metoda vytváří model obvyklého chování v dané mřížce a porovnáním aktuálního popisku s modelem určí neobvyklé chování. Na základě toho dokáže systém sám říct, jestli jde o běžné chování, nebo se v oblasti děje něco nečekaného,“ vysvětluje princip, na kterém technologie funguje, autor metody David Bažout z Fakulty informačních technologií VUT.

Obraz snímaný dronem se díky systému zbarvuje dočervena tam, kde se děje něco neobvyklého. Foto: David Bažout, Adam Ferenecz

Vedle detekce nezvyklého chování dokáže technologie instalovaná na dron zakreslit do mapy také jeho polohu. Záchranáři nebo policie se díky tomu mohou dostat přímo na místo bez nutnosti spoléhat se jen na popis svědků volajících na tísňové linky. Kromě lidských reakcí na nepředvídatelné události dokáže systém detekovat také změny v plynulosti dopravy. Pokud se stane nehoda a auta ji začnou objíždět, detektor dokáže určit, o co se jedná, a upozornit operátora počítače.

Díky okamžitě se učící neuronové síti zvládá dron fungovat také v místech, na která je vypuštěn úplně poprvé a není v nich natrénován. Součástí projektu je také spolupráce s policií, která se následně rozhodne, jestli jej začne testovat přímo v terénu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Váš mikrobiom obsahuje biliony bakterií a je jedinečný jako váš otisk prstu

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…