Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Ochrání fanoušky i demonstranty. Dron s umělou inteligencí odhalí nebezpečí v davech

David Bažout a Adam Ferencz. Foto: Jan Prokopius, VUT

Zkolabování na demonstraci, autonehoda nebo bitka v průvodu fanoušků. To jsou jen některé ze situací, které vyžadují okamžitý zásah a pomoc postiženým, ale také rychlou orientaci v nastalém chaosu. Usnadní ji nový systém detekce anomálií, který vytvořili studenti VUT.

„Video z dronu je rozdělené do mřížky složené z menších buněk. Neuronová síť se na každou tuto buňku podívá a vytáhne z ní zjednodušený popisek situace, která se tam odehrává. Na základě těchto popisků potom metoda vytváří model obvyklého chování v dané mřížce a porovnáním aktuálního popisku s modelem určí neobvyklé chování. Na základě toho dokáže systém sám říct, jestli jde o běžné chování, nebo se v oblasti děje něco nečekaného,“ vysvětluje princip, na kterém technologie funguje, autor metody David Bažout z Fakulty informačních technologií VUT.

Obraz snímaný dronem se díky systému zbarvuje dočervena tam, kde se děje něco neobvyklého. Foto: David Bažout, Adam Ferenecz

Vedle detekce nezvyklého chování dokáže technologie instalovaná na dron zakreslit do mapy také jeho polohu. Záchranáři nebo policie se díky tomu mohou dostat přímo na místo bez nutnosti spoléhat se jen na popis svědků volajících na tísňové linky. Kromě lidských reakcí na nepředvídatelné události dokáže systém detekovat také změny v plynulosti dopravy. Pokud se stane nehoda a auta ji začnou objíždět, detektor dokáže určit, o co se jedná, a upozornit operátora počítače.

Díky okamžitě se učící neuronové síti zvládá dron fungovat také v místech, na která je vypuštěn úplně poprvé a není v nich natrénován. Součástí projektu je také spolupráce s policií, která se následně rozhodne, jestli jej začne testovat přímo v terénu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Proč je Island světově nejoblíbenější destinací pro točení filmů?

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

V Maroku byly nalezeny fosilie druhohorního mořského obra

Pijme čistou vodu. Bakterie a kvasinky vyhubí nezdravé organismy z tekutin a půdy

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…