Exotické dřeviny mizející z deštných pralesů může v průmyslu nahradit materiál zvaný Pyrus. S alternativou ke dřevu vstřícnou k životnímu prostředí přišel student udržitelného designu a integrativní biologie Gabe Tavas z Univerzity v Illinos.
Dřevo se skládá ze dvou základních složek, celulózy a ligninu. Kromě rostlin však celulózu produkují i některé bakterie, jako například Gluconacetobacter xylinus využívaný k výrobě kvašených nápojů, mezi které patří i populární kombucha. Bakterie umístěná do jakékoliv tekutiny pak tvoří na její hladině za pomoci vzduchu a cukru vrstvu celulózy. Gabe Tavas ve svém výzkumu zjistil, že celulózu může sesbírat, vlákna smíchat do rovnoměrné struktury a umístit do gelu z řas. Při vysychání gelu materiál ztvrdne a mechanickým lisem je vytvarován do ploché struktury s vlastnostmi dřeva.
Výsledný materiál lze opracovat stejným způsobem jako dřevo, a to zcela ekologicky a bez užití toxických chemikálií. Tavasova firma s názvem Pyros již prodává alternativní dřevěné šperky, podtácky či trsátka. Jeho ambicí do budoucna je výroba nábytku a stavebního materiálu. „Naší hlavní prioritou je výroba Pyru v rozmanitých podobách vstřícných k životnímu prostředí, které splní požadavky spotřebitelů a budou komerčně dostupné,“ uvádí Tavas na svém webu.
Zdroj: Pyrus
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…