Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dojemné dělení o rodičovské povinnosti. Volavky si vzaly pod křídla mladé čápy marabu

Safari park chová marabu afrického od roku 1986. Foto: Safari park Dvůr Králové

Chovatelé Safari parku Dvůr Králové zvládli odchovat čtyři mláďata marabua afrického. Malí opeřenci, o které pečují rodiče spolu s pěstouny, se narodili v únoru. Radost chovatelů je o to větší, že se tak vysoký počet mláďat daří odchovat jen zřídka.

Marabu je v zoologických zahradách celkem častým druhem, ale odchovy jsou stále mimořádné,“ uvedl zoolog Michal Podhrázský. V Evropě chová tyto mohutné africké čápy hned 93 zahrad v počtu takřka 300 jedinců, odchovy se však daří jen pěti z nich. Dvůr Králové patří k naprosté špičce – chová také jedno z největších mimoafrických hejn těchto čápů, které tvoří dvanáct jedinců různého věku.

Marabu africký je pták nápadný svou velikostí i vzhledem. Jedná se o mrchožrouta. Foto: Safari park Dvůr Králové

Chov čápů marabu je náročný na prostor a velkou výzvou je také vzájemná agresivita zvířat. Sestavit harmonický pár trvá podle zoologů i několik let a celý proces mohou dokonce doprovázet smrtelné potyčky. Čtyři dvorská mláďata pocházejí z vajec od dvou párů, z nichž je pouze jeden dokáže vychovat. O zbylá mláďata se tak starají volavky obrovské, pro které se jedná o důležitý trénink. Zatím totiž snášejí neoplozená vejce, zoologové ale doufají, že se je povede rozmnožit a díky vzpomínkám na péči o malé čápy zvládnou odchovat i vlastní ptáčata. Není to poprvé, co se volavky jako náhradní rodiče osvědčily.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Jak být produktivnější a ulevit si od stresu? Vyzkoušejte hlubokou práci

Změna v solárních panelech na polích – nemusí jen zabírat místo, mohou se u nich pěstovat plodiny

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Inspirace z knihovny: Lepší vztahy začínají správným rozhodnutím. Kniha Volba lásky vám otevře srdce

Snad každý chce mít hezké vztahy s partnerem, rodinou, přáteli a kolegy v práci. Ne vždy se nám to…