Dobrovolníci pracující na obnově Janova hradu slaví další úspěch. Dokončili studnu

Díky skupině nadšenců se daří hrad postupně obnovovat. Zdroj: januvhradvizovice.cz

Na záchraně Janova hradu ve Vizovicích pracuje už přes tři roky skupina nadšenců z okolních obcí, především členové Spolku Janův Hrad Vizovice. Asi šedesát lidí se snaží navrátit život hradu i jeho okolí a konečně slaví první úspěchy. Nadšencům se na začátku října tohoto roku povedlo opravit místní studnu, na které pracovali od roku 2013. Jejich dalším cílem je konzervace stavebního objektu a zejména zachování památky.

Janův hrad v 90. letech minulého století vyhořel a od té doby se rozpadá a rozkládá. To se nelíbí místním obyvatelům, kteří na jeho obnovu založili Spolek Janův hrad a spolu s dalšími brigádníky se zasluhují o jeho obnovení. Už tři roky pracují ve volném čase na opravách hradu i okolí, přičemž tento rok se zaměřili na tamní studnu. „Letos bychom chtěli v co největší míře zakonzervovat stavební objekt, na kterém nyní pracujeme. Dokončili jsme opravu studny, kterou jsme renovovali od července 2013,“ řekl pro ČTK předseda spolku Josef Husek.

Oprava se týkala především vyčištění studny od nánosů suti, kterého dobrovolníci vytáhli na 26 metrů krychlových. „V průběhu čištění jsme v 17 metrech narazili na vodu a do 22 metrů jsme ji museli odčerpávat. Ve 22,5 metru je dno, na něm stojí vyzdívka studny. Po vyčištění jsme postavili i repliku původního dřevěného rumpálu, ten starý se již nedal zrenovovat,“ řekl předseda spolku,“ vysvětlil Husek. Do budoucna chtějí nadšenci udělat z hradu výletní místo, které se stane oblíbenou destinací místních i návštěvníků Vizovic.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura