Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobré zprávy z říše stromů: Oslava obnovy, výsadba třešní a unikátní mapy. Říjen přinesl spoustu dobra

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

České zeleni se daří. Chceme se s vámi o novinky z našich luhů a hájů podělit, a proto přinášíme výběr nejzajímavějších zpráv, které se v posledním měsíci v této oblasti udály.

Stovky lidí dýchají za stromy

Osud dřevin není řadě lidí v Česku lhostejný. Svědčí o tom účast několika stovek lidí na akci Den za obnovu lesa v Novém Žďáru u Aše. Tato prezentační a vzdělávací akce, kterou pořádají Lesy ČR, se odehrává ve všech krajích České republiky. 

Zájemci se na akci mohou zábavnou formou seznámit s lesním hospodařením. U Nového Žďáru lesníci připravili pro návštěvníky celou naučnou stezku, na které se mohli seznámit s houbami, které v okolí rostou, s měřením stromů, mohli sledovat i lesní práce prováděné koňmi, stánky se věnovaly péči o návrat vody do lesů nebo ochraně lesní zvěře. Na konci trasy pak lidé mohli vlastnoručně zasadit stromek do lesní školky. Kromě tradičních smrků byly k dispozici i modříny, borovice, duby nebo i méně obvyklé třešně.

V boji s kůrovcem pomůžou nové mapy lesů

Vydat se na stopu historie českých lesů nebylo nikdy jednodušší. Čeští vědci za tímto účelem vytvořili rozsáhlý on-line soubor map, který vypovídá nejen o minulosti, ale i současném stavu tuzemských lesů. V mapách zachytili vliv lidské činnosti od roku 5500 před naším letopočtem do současnosti. Posloužit by mohly zejména lesníkům a v ochraně přírody.

Foto: Pixabay

Na projektu spolupracovali vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR s odborníky z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Brandýse nad Labem. Podle nich by mohly být nové mapy nápomocné zejména v boji s kůrovcem. „Více než kdy dříve je dnes třeba mít o lesích kvalitní informace, abychom byli schopni zavést účinná adaptační opatření. Znalost historie tak umožní lépe pochopit současnou situaci a lépe o les pečovat,“ uvedl řešitel projektu Ondřej Vild z Oddělení vegetační ekologie ústavu.

Samotná příprava map podle tvůrců zabrala více než deset let bádání v archivech, terénní práce v lese i analýzy dat. Údaje pak odborníci zpracovali do tří databází – archeologické, archivní a vegetační. Tým vytvořil 111 map uspořádaných do devíti tematických sad.

Český národní buditel bude mít svou třešňovou alej

Karel Havlíček Borovský letos oslavil kulaté výročí 200 let od svého narození. Novinář a spisovatel se narodil v obci Borová dne 31. října 1821. Jeho obec Borová se k příležitosti tohoto významného jubilea rozhodla vysadit symbolických 200 třešní.

Ilustrační foto: Pixabay

Alej Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Borové bude lemovat starou Podstráneckou cestu směřující k lesům, která patří obci. Kdo toužil mít vlastní“ stromek, mohl přispět na jeho pořízení tisíc korun. „Vypadá to tak, že většina stromů bude mít svého patrona, a pokud strom patrona nenajde, bude ho mít pod patronátem městys,“ sdělil starosta obce Přemysl Tonar. Seznam přispěvatelů a jimi sázených stromů bude umístěn na tabuli zkraje aleje. Každý tedy bude vědět, který strom zasadil. Alej bude složená z šesti až osmi odrůd třešní s vysokým kmenem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Byl na Marsu oceán? Podle vědců ano

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…