Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobré zprávy pro nastávající maminky. Péče bude blíž a šitá na míru

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Hned dvě novinky z konce září potěší ženy, které čekají miminko. V Trutnově se v říjnu po roce znovu otevírá porodnice a rodičky nebudou muset jezdit do sousedních okresů. To do brněnské Fakultní nemocnice se ženy za gynekologickými zákroky sjíždí už léta a přibude další důvod. Otevřeli zde Centrum porodní asistence.

Na kilometrové cesty do Náchoda nebo Hradce Králové mohou zapomenout nastávající maminky na Trutnovsku. Rodit budou moci opět v místní nemocnici, a to pod dohledem kvalifikovaného personálu, který posílil gynekologicko-porodnické oddělení, jež kvůli jeho nedostatku muselo loni zavřít. Nemocnice nabrala pět nových lékařů v čele s Janem Kestřánkem. „Jsem nakloněn také bezpečným variantám alternativních porodů, budeme se tedy maminkám maximálně snažit vyjít vstříc v jejich přáních,“ prohlásil nový primář na adresu rodiček preferujících služby porodní asistentky.

Právě do péče porodních asistentek se budou moci svěřit ženy, které plánují rodit ve Fakultní nemocnici Brno. Ta se vedle nejkomplikovanějších těhotenství a porodů chce soustředit také na ty fyziologické a individualizovat péči o rodičky vyžadující bezzásahový porod. O ženy s nízkým rizikem komplikací se tak budou starat porodní asistentky, které nabídnou chápající prostředí založené na porozumění a důvěře s cílem udělat z porodu co nejlepší zážitek. Porodnice na Obilním trhu i v Bohunicích rozšířily nabídku předporodních kurzů a konzultací a zavedly do provozu ambulanci porodních asistentek, kterou lze navštěvovat od 37. týdne těhotenství.

Brněnská nemocnice vychází vstříc ženám vyžadujícím fyziologický porod. Ilustrační foto: Pexels

Lékaře a porodní asistentku vidím jako dvě rovnoprávné spolupracující profese. Porodní asistentka je tou nejvhodnější zdravotnickou profesí v péči o zdravou těhotnou a rodící ženu. Je ženě průvodkyní a podporou tak, aby mohla naplno využít síly, kterou jí dala příroda k porodu svého dítěte. Lékař je vzdělán a připraven zasáhnout v případě komplikace či patologie kdykoliv v průběhu předporodních kontrol nebo porodu. Věřím, že je možné dosáhnout souladu péče fyziologické – přirozené v bezpečí, které naše špičkově vybavená porodnice poskytuje,” řekl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Vít Weinberger, který cestu vstříc rodičkám inicioval a prosadil.

Zdroj: Nemocnice Trutnov, Fakultní nemocnice Brno

Související články

Zaručeně zlepší den

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Cestujte bez stresu – spousta tipů pro pohodové a bezstarostné cestování

Jezte avokádo denně, může vám prodloužit život

NASA chce zavést jednotný lunární čas

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…