Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobré jídlo i skutek v jednom. Přinášíme tipy, jak pomoci oblíbeným podnikům přežít krizi

4 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Dollarphotoclub

Restaurace, kavárny i další podniky teď fungují v omezeném režimu a mnohým z nich hrozí, že budou muset po druhé koronavirové vlně zavřít nadobro. Dobrou zprávou ale je, že můžeme všichni přispět k tomu, aby se tento černý scénář nenaplnil. Pokud i po skončení krize chcete chodit na obědová meníčka, na kafe nebo skleničku s přáteli do vašeho oblíbeného podniku, přinášíme několik způsobů, jak podnikům pomoci.

Zdroj fotografie: Canva

Objednejte si přes telefon

Není nic jednoduššího, než si klasicky objednat po telefonu a jídlo si vyzvednout přes výdejové okénko. Výhodou je, že podniku zůstane celá částka z vaší objednávky. Sice u toho jejich nabídku nemáte přímo před sebou, často ji ale najdete na webu nebo na facebookové stránce podniku. Kromě toho se můžete na nabídku zeptat i během hovoru. 

Zdroj fotografie: Canva

Šetřete peníze i životní prostředí s aplikací Nesnězeno

Stačí si stáhnout mobilní aplikaci Nesnězeno a můžete si se slevou objednat jídla, která restauracím zbyla (ačkoliv v době krize je k dispozici i nabídka za plnou cenu). Víte přesně, z čeho si můžete vybrat, jaké alergeny jídla obsahují, i do kdy si jídlo vyzvednout. Zaplatíte pak jednoduše kartou přímo v aplikaci. Za zprostředkování zaplatí podnik jen malý poplatek a většina peněz mu zůstane, vy si pak objednávku vyzvednete u okénka v předem domluvený čas. Kromě plného žaludku tak budete mít ještě dobrý pocit, že jste nejen pomohli svému oblíbenému podniku, ale také jste zabránili plýtvání jídlem.

Zdroj fotografie: Nesnězeno

Nechte si jídlo zavézt až domů

Tato varianta je pro vás rozhodně nejpohodlnější a při minimalizaci kontaktu s řidičem i nejbezpečnější. Určitě znáte rozvážkové služby, jako je Dáme jídlo a Wolt. Můžete si díky nim vybrat z široké škály podniků, 25 až 40 procent z celkové částky vaší objednávky jim ale připadne jako provize. Než využijete jejich služeb, zkuste se proto podívat, jestli vaše oblíbená restaurace nenabízí vlastní možnost rozvozu.

Zdroj fotografie: Canva

Štamgasti sobě – předplaťte si posezení v lepších časech

Na webu Stamgastisobe.cz máte možnost zakoupit si poukaz do kteréhokoliv zaregistrovaného podniku, který pak okamžitě dostane peníze. Vám pak na e-mail přijde poukaz. Můžete se tak těšit, až ho uplatníte a oslavíte návrat do normálu.

Zdroj fotografie: Bistro Střecha

Pomozte potřebným

Současná krize těžce dopadla i na sociálně slabé skupiny obyvatel, zejména na lidi bez domova. Některé podniky proto nabízejí možnost předplatit lidem v nouzi jídlo. Příspěvkem na kampaň Místní místním pomůžete nejen někomu v obtížné situaci, ale i zapojeným provozovnám. Ani váš žaludek ale u toho nemusí zůstat prázdný, například v pražském Bistru Střecha máte možnost přidat zavěšený oběd přímo k vaší objednávce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Průlomový výzkum je nadějí v boji proti nejnákladnější nemoci na světě

Českou aplikaci pro duševní wellbeing VOS.health využívá celý svět

Začněte se hýbat. Krátké procházky prospívají zdraví

Inspirace z knihovny: Žena po 40 může být sebevědomá a v kondici. Kniha lékařů poradí, jak na to

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…