Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Věda postupuje stále kupředu a získává více informací mimo jiné také o koronaviru. Výzkumníci zjistili, že lidé, kteří prodělali covid-19, získávají vůči tomuto onemocnění imunitu minimálně na pět měsíců.

Výzkumníci ze zdravotní agentury Public Health England publikovali studii, o které informovala agentura Reuters. Podle nich je opětovné nakažení u lidí, kteří covid-19 prodělali a vytvořili si protilátky, velmi vzácné. Z 6614 osob, převážně britských zdravotníků, kteří se studie účastnili, se jich znovu nakazilo jen 44. „Pokud si tedy myslíte, že už jste nemoc prodělali, vězte, že je vysoce nepravděpodobné, že se u vás vyvine závažná infekce,“ uvedla jedna z vedoucích studie Susan Hopkinsová. Přesto podle vědců existují důkazy, že lidé s protilátkami v těle mohou koronavirus dál šířit.

Vědci plánují pokračovat ve sledování a hodnocení účastníků, aby zjistili, zda tato přirozená imunita může u některých trvat déle než pět měsíců. Odborníci upozorňují, že ve své studii nezkoumali protilátky, které se vytvoří po podání vakcín proti covidu-19. Těm se chtějí věnovat v následném výzkumu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu