Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do první třídy letos nastoupí sto osmnáct tisíc školáků

Ilustrační fotografie. Zdroj: Geoffrey Whiteway, Free Range Stock

O několik stovek více prvňáků než předchozí rok nastoupí letošní září do školy. Počet prvňáků se zvyšuje od roku 2007, kdy školní docházku zahájilo jen asi 91 tisíc dětí. S narůstajícím počtem dětí se tak zvyšuje kapacita mateřských a základních škol, na druhou stranu se snižuje počet žáků na středních školách.

Vyšší porodnost v České republice způsobuje, že se neustále zvyšuje počet žáků, kteří nastupují do mateřských škol a prvních tříd základních škol. Trend se projevuje především v růstu počtu žáků na prvním stupni základní školy. Zatímco v září minulého roku chodilo na první stupeň 529 tisíc žáků, letošní rok je číslo o 23 tisíc vyšší. V mateřských školách zaznamenávají ten samý ukazatel – v roce 2010 uváděly školky 328 dětí, zatímco letošní září se bude jednat již o 374 tisíc.

Přestože letošní rok se počet nově přijatých dětí na střední školy zvýšil, nestačí to k zastavení poklesu celkového počtu středoškoláků. Jejich počet totiž dlouhodobě klesá a letošní září jich bude studovat celkově asi 395 tisíc. Co se týče maturitních oborů, trendem je i zvyšující se podíl gymnazistů mezi žáky maturitních oborů. Velká část z nich, čili 42 procent, bude chodit na gymnázia, přičemž největší podíl gymnazistů zůstává v Praze a nejmenší v Ústeckém kraji. Nezanedbatelnou část středoškoláků představují také studenti oborů s výučním listem a jiných nematuritních oborů středního vzdělání. Těch nastoupí v září do škol asi 32 tisíc.

Související články

Zaručeně zlepší den

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Češi chtějí zálohované PET lahve. Jejich zavedení podporuje 74 procent z nich

Jak brát digitální detox vážně: inspirujte se indickou vesnicí

Zájem o fotovoltaiku a tepelná čerpadla trhá v Česku rekordy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…