Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do první třídy letos nastoupí sto osmnáct tisíc školáků

Ilustrační fotografie. Zdroj: Geoffrey Whiteway, Free Range Stock

O několik stovek více prvňáků než předchozí rok nastoupí letošní září do školy. Počet prvňáků se zvyšuje od roku 2007, kdy školní docházku zahájilo jen asi 91 tisíc dětí. S narůstajícím počtem dětí se tak zvyšuje kapacita mateřských a základních škol, na druhou stranu se snižuje počet žáků na středních školách.

Vyšší porodnost v České republice způsobuje, že se neustále zvyšuje počet žáků, kteří nastupují do mateřských škol a prvních tříd základních škol. Trend se projevuje především v růstu počtu žáků na prvním stupni základní školy. Zatímco v září minulého roku chodilo na první stupeň 529 tisíc žáků, letošní rok je číslo o 23 tisíc vyšší. V mateřských školách zaznamenávají ten samý ukazatel – v roce 2010 uváděly školky 328 dětí, zatímco letošní září se bude jednat již o 374 tisíc.

Přestože letošní rok se počet nově přijatých dětí na střední školy zvýšil, nestačí to k zastavení poklesu celkového počtu středoškoláků. Jejich počet totiž dlouhodobě klesá a letošní září jich bude studovat celkově asi 395 tisíc. Co se týče maturitních oborů, trendem je i zvyšující se podíl gymnazistů mezi žáky maturitních oborů. Velká část z nich, čili 42 procent, bude chodit na gymnázia, přičemž největší podíl gymnazistů zůstává v Praze a nejmenší v Ústeckém kraji. Nezanedbatelnou část středoškoláků představují také studenti oborů s výučním listem a jiných nematuritních oborů středního vzdělání. Těch nastoupí v září do škol asi 32 tisíc.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Novinka v léčbě cukrovky. Horké koupele mají dobrý vliv na krevní tlak i obezitu

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.