Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do knihy rekordů se dostaly sladké svatební šaty od českých cukrářek

Práce trvala přibližně sto hodin, předlohou byly skutečné šaty. Zdroj: Svatební dort roku

V lednu se v Praze konala cukrářská soutěž Svatební dort roku 2016, na které trojice autorek poprvé představila nejvyšší jedlé svatební šaty vyrobené několika cukrářkami podle skutečných šatů pro nevěstu.

Vytvořit bílé krajkové šaty trvalo cukrářkám asi sto hodin a jejich výtvor byl zapsán do české knihy rekordů. Šaty bude uchovávat v klimatizované vitríně pelhřimovská agentura Dobrý den.

Práce na dortu zabrala cukrářkám asi tři měsíce. Jako základ šatů cukrářky použily dřevěnou konstrukci společně s polystyrenem. Na něj poté cukrářky nanášely jedlý materiál a tvořily ženskou postavu. „Používaly jsme fondán, což je potahovací cukrová hmota z cukru a glukózy, jedlou krajku, bílkovou polevu, která se běžně používá třeba při zdobení perníčků, jedlé perličky a jedlé barvy, třpyty, lesky,“ vysvětlila pro ČTK jedna z autorek dortu Hana Rawlingsová.

Na šaty padlo asi padesát kilogramů potahovací hmoty, přičemž celé šaty váží přibližně devadesát kilogramů. Předlohu pro šaty si cukrářky vybraly podle skutečného modelu módní návrhářky Soni Hlaváčkové, která se věnuje tvorbě společenských šatů. Ta na svých látkových šatech používala náročnou techniku štrasové krajky, takže i její výroba šatů trvala asi sto hodin. Šaty se ve sladké i látkové variantě pyšní bohatě zdobeným korzetem, krajkou a dlouhou splývavou sukní.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.