Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do knihy rekordů se dostaly sladké svatební šaty od českých cukrářek

Práce trvala přibližně sto hodin, předlohou byly skutečné šaty. Zdroj: Svatební dort roku

V lednu se v Praze konala cukrářská soutěž Svatební dort roku 2016, na které trojice autorek poprvé představila nejvyšší jedlé svatební šaty vyrobené několika cukrářkami podle skutečných šatů pro nevěstu.

Vytvořit bílé krajkové šaty trvalo cukrářkám asi sto hodin a jejich výtvor byl zapsán do české knihy rekordů. Šaty bude uchovávat v klimatizované vitríně pelhřimovská agentura Dobrý den.

Práce na dortu zabrala cukrářkám asi tři měsíce. Jako základ šatů cukrářky použily dřevěnou konstrukci společně s polystyrenem. Na něj poté cukrářky nanášely jedlý materiál a tvořily ženskou postavu. „Používaly jsme fondán, což je potahovací cukrová hmota z cukru a glukózy, jedlou krajku, bílkovou polevu, která se běžně používá třeba při zdobení perníčků, jedlé perličky a jedlé barvy, třpyty, lesky,“ vysvětlila pro ČTK jedna z autorek dortu Hana Rawlingsová.

Na šaty padlo asi padesát kilogramů potahovací hmoty, přičemž celé šaty váží přibližně devadesát kilogramů. Předlohu pro šaty si cukrářky vybraly podle skutečného modelu módní návrhářky Soni Hlaváčkové, která se věnuje tvorbě společenských šatů. Ta na svých látkových šatech používala náročnou techniku štrasové krajky, takže i její výroba šatů trvala asi sto hodin. Šaty se ve sladké i látkové variantě pyšní bohatě zdobeným korzetem, krajkou a dlouhou splývavou sukní.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…