Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do knihovny pro šroubovák? Knihovna věcí půjčuje rozmanité věci v duchu šetrného životního stylu

V Knihovně věcí si najdou to své také kutilové. Zdroj fotografie: Library of Things (Knihovna věcí)

Hodilo by se vám na víkend nějaké outdoorové vybavení, ale kupovat ho vám připadá zbytečné? Chtěli byste se naučit hrát na nějaký hudební nástroj, ale zatím nevíte, který by to měl být? Nebo vám k dokončení kutilského výtvoru chybí nářadí, které nevlastníte? Zajděte si do knihovny! Knihovna věcí (Library of Things) je expertem na řešení takových situací.

Najdete tady také různorodé vybavení do přírody. Zdroj fotografie: Library of Things (Knihovna věcí)

Knihovna věcí je založena na principu sdílení – a to jak věcí, tak zkušeností. Je to místo pro všechny, kteří chtějí v duchu ekologie a minimalismu (životní styl založený na efektivním a účelovém využívání věcí) otestovat svoje rukodělné, kreativní dovednosti nebo získat nové zážitky s předměty, které doposud neměli v ruce. Zkrátka, pokud některou věc potřebujete párkrát do roka a nevyplatí se vám ji kupovat, nechcete si rovnou kupovat dražší nebo dosud neznámý předmět bez předchozího vyzkoušení, je pro vás toto místo to pravé.

Knihovna věcí stále hledá nové předměty, kterými by obohatila svůj fond. Zdroj fotografie: Library of Things (Knihovna věcí)

Knihovní depozitář tvoří většinou věci zachráněné z půd a skříní. Tím, že dostaly nové využití, se tak podařilo zabránit vzniku zbytečného odpadu. Za malý poplatek si můžete půjčit například aeropress k přípravě kávy, sadu na fondue, basovou kytaru, housle, zednickou škrabku, boxerské rukavice, squashovou raketu, hamaku, parní hrnec, piknikový gril, stan nebo deskové hry. Kompletní katalog najdete zde. Kromě půjčování věcí knihovna organizuje různé workshopy na lákavá témata typu předávání zkušeností napříč generacemi, udělej si sám (do it yourself) nebo zdravý životní styl.

V Knihovně věcí najdete zásobu deskových her. Zdroj fotografie: Library of Things (Knihovna věcí)

Knihovnu věcí najdete v pražské Hybernské ulici, je součástí Kampusu. Podobnou knihovnu mají například v Německu, Velké Británii, USA nebo Kanadě. Každá knihovna je přitom zcela samostatná. Pokud byste tedy chtěli takovou knihovnu vytvořit i ve svém městě, můžete se – za pomoci pražské Knihovny věcí – do tohoto ušlechtilého projektu pustit.

V Knihovně věcí najdete i starší věci, například tento psací stroj Consul. Zdroj fotografie: Library of Things (Knihovna věcí)

Související články

Inspirace

Velká pražská akce podpoří výměnu věcí namísto vyhazování

Inspirace

V Česku se otevřela Knihovna věcí. Půjčí gramofon i teleskop

Inspirace

V Praze se chystá první Re-Use centrum pro nepotřebné věci

Inspirace

SLOU Days nabídnou v Praze možnosti udržitelného životního stylu

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost