Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Do australského Eyreova jezera se díky dešťům navrací život

Kvůli nízkým srážkám se jezero naplňuje vodou jen několikrát za sto let, přičemž většinu času se v něm nachází až jeden metr silná suchá solná krusta. Zdroj: Dollar Photo Club

Po několika letech se díky silným dešťům začalo znovu naplňovat Eyreovo jezero v jižní Austrálii. Díky tomuto úkazu, který se stane jen několikrát za století, se do vyprahlé oblasti navrátilo mnoho druhů rostlin i zvířat. Pokud lijáky vydrží, lidé by mohli v jeho okolí pozorovat vzácné ptactvo a navrátit by se sem mohly i závody jachtařských klubů.

Eyrovo jezero se nachází 700 kilometrů severně od australského města Adelaide a patří do národního parku Lake Eyre National Park. Kvůli nízkým srážkám se jezero naplňuje vodou jen několikrát za sto let, přičemž většinu času se v něm nachází až jeden metr silná suchá solná krusta. Období dešťů ale jednou za čas jezero naplní, čím vznikne největší jezero v Austrálii s rozlohou asi 15 tisíc kilometrů čtverečních.

Začátkem roku se díky vytrvalým lijákům začalo jezero plnit a s vodou se do něj vrátily i živočichové a rostliny. Navíc na jaře by do něj další vodu měly přivést tamní řeky, jež přitékají z jihozápadního a středního Queenslandu. Pro návštěvníky Austrálie je jezero zajímavé hlavně kvůli výskytu pelikánů a dalších druhů vzácných ptáků, kteří k jezeru za období dešťů přilétají. Jezero je také při naplnění významnou zastávkou pro milovníky jachet, kterým jezero poskytuje výborné podmínky pro jejich koníček.

Zdroj: BBC/ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.