Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Divokým zvířatům rok 2020 přál. Přečtěte si 8 příběhů, ze kterých se radují ochránci i příroda

Zdroj fotografií: Pixabay

Rok 2020 byl plný zvratů a mnoho lidí by jej nejraději vymazalo ze svých životů. Ve zvířecí říši je tomu ale přesně naopak. Časopis National Geographic představil příběhy divokých zvířat, pro která byl uplynulý rok obzvláště úspěšným.

Protipandemická opatření pomohla volně žijícím živočichům

Zdroj viru SARS-Cov-2 přiměl společnost k přehodnocení postoje k obchodu s divokou zvěří. Například čínská vláda připravuje legislativu, která by postavila konzumaci divokých zvířat mimo zákon. Díky celoplošným karanténním opatřením také výrazně ubylo srážek zvířat na silnicích. Jen ve Spojených státech amerických ubylo v březnu a dubnu kvůli sníženému provozu srážek jelenů, medvědů či losů o více než polovinu.

Problematické zoologické zahrady dostihl zákon

Joseph Maldonado-Passage, známý také jako Joe Exotic, byl odsouzen za zastřelení pěti tygrů a pašování dalších přes hranice. O jeho zoologické zahradě dokonce pojednává seriál Tiger King. Figurují v něm i další provozovatelé soukromých zoo, kteří byli v letošním roce obžalováni z násilí na zvířatech a ilegálního obchodu, a přišli tak o licenci vystavovat zvířata na veřejnosti.

Luskouni jsou nyní pod zákonnou ochranou.

Luskouni jsou v Číně od letošního roku chráněni zákonem

V loňském roce zabavily světové vlády celkem 128 tun luskouního masa a šupin a nepomohl ani zákaz komerčního obchodu s těmito žádanými hmyzožravci. Využívání částí těl luskounů k přípravě luxusních pokrmů i tradičních léků je velmi populární například v Číně. V červnu ale čínská vláda veškerý obchod s luskouny i jejich využívání zakázala a luskounům poskytla největší možnou zákonnou ochranu.

Americká vláda si posvítila na lovce vakoveverek létavých

Američtí překupníci odchytili v několika posledních letech tisíce vakoveverek létavých z volné přírody na Floridě. Následně je zasílali kupci z Jižní Koreji, který je údajně prodával jako domácí mazlíčky. Tento pravděpodobně největší ilegální trh s vakoveverkami na světě letos americká vláda odhalila a překupníky zatkla policie.

Sloni z cirkusu dostali šanci na lepší život.

Sloní veteráni z cirkusu začnou nový život v přírodní rezervaci

Celkem 35 slonů z cirkusu Ringling Bros and Barnum & Bailey Circus koupila přírodní rezervace White Oak, která jim umožní dožít v divoké přírodě.

Tasmánští čerti se po tisíciletích vrátili do Austrálie

V důsledku lovu zmizeli tasmánští čerti z pevninské Austrálie už před 3000 lety a na ostrově Tasmánie klesl v devadesátých letech jejich počet na pouhých 25 tisíc. Na jaře proto ochránci zvířat přivezli dvě desítky čertů do australské rezervace a doufají, že se zde vačnatci zabydlí a své řady brzy rozšíří.

Vlci do coloradské přírody patří. Jejich návrat si odhlasovali tamní obyvatelé.

Do Colorada se vrátí vlci

O navrácení druhu do volné přírody poprvé rozhodli voliči z celého státu. Vlci obecní byli ve Skalnatých horách v Coloradu vyhubeni v roce 1940 a jejich návrat by měl obnovit zdejší ekosystém.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.