Rok 2020 byl plný zvratů a mnoho lidí by jej nejraději vymazalo ze svých životů. Ve zvířecí říši je tomu ale přesně naopak. Časopis National Geographic představil příběhy divokých zvířat, pro která byl uplynulý rok obzvláště úspěšným.
Zdroj viru SARS-Cov-2 přiměl společnost k přehodnocení postoje k obchodu s divokou zvěří. Například čínská vláda připravuje legislativu, která by postavila konzumaci divokých zvířat mimo zákon. Díky celoplošným karanténním opatřením také výrazně ubylo srážek zvířat na silnicích. Jen ve Spojených státech amerických ubylo v březnu a dubnu kvůli sníženému provozu srážek jelenů, medvědů či losů o více než polovinu.
Joseph Maldonado-Passage, známý také jako Joe Exotic, byl odsouzen za zastřelení pěti tygrů a pašování dalších přes hranice. O jeho zoologické zahradě dokonce pojednává seriál Tiger King. Figurují v něm i další provozovatelé soukromých zoo, kteří byli v letošním roce obžalováni z násilí na zvířatech a ilegálního obchodu, a přišli tak o licenci vystavovat zvířata na veřejnosti.
V loňském roce zabavily světové vlády celkem 128 tun luskouního masa a šupin a nepomohl ani zákaz komerčního obchodu s těmito žádanými hmyzožravci. Využívání částí těl luskounů k přípravě luxusních pokrmů i tradičních léků je velmi populární například v Číně. V červnu ale čínská vláda veškerý obchod s luskouny i jejich využívání zakázala a luskounům poskytla největší možnou zákonnou ochranu.
Američtí překupníci odchytili v několika posledních letech tisíce vakoveverek létavých z volné přírody na Floridě. Následně je zasílali kupci z Jižní Koreji, který je údajně prodával jako domácí mazlíčky. Tento pravděpodobně největší ilegální trh s vakoveverkami na světě letos americká vláda odhalila a překupníky zatkla policie.
Celkem 35 slonů z cirkusu Ringling Bros and Barnum & Bailey Circus koupila přírodní rezervace White Oak, která jim umožní dožít v divoké přírodě.
V důsledku lovu zmizeli tasmánští čerti z pevninské Austrálie už před 3000 lety a na ostrově Tasmánie klesl v devadesátých letech jejich počet na pouhých 25 tisíc. Na jaře proto ochránci zvířat přivezli dvě desítky čertů do australské rezervace a doufají, že se zde vačnatci zabydlí a své řady brzy rozšíří.
O navrácení druhu do volné přírody poprvé rozhodli voliči z celého státu. Vlci obecní byli ve Skalnatých horách v Coloradu vyhubeni v roce 1940 a jejich návrat by měl obnovit zdejší ekosystém.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…