Díky novému rozhodnutí Evropské unie jednorázovým plastům odzvoní

Zdroj fotografie: Pixabay

Představitelé členských států EU se shodli na zákazu plastových výrobků na jedno použití. Evropský parlament tím chce zastavit znečišťování oceánů plasty. Mezi zakázané položky budou patřit slámky, talíře a kelímky na jedno použití. Ty až ze 70 procent tvoří odpad v mořích a oceánech. Evropská unie chce svých cílů dosáhnout do konce roku 2021.

Zákaz se týká těch výrobků, které mohou být nahrazeny jinými alternativami šetrnými k životnímu prostředí. Na ně se vztahuje stoprocentní omezení do roku 2021. Množství ostatních plastových produktů na jedno použití bez přijatelných náhrad, například pro balení potravin, by se mělo snížit o 25 procent do roku 2025. Dále by Evropský parlament chtěl docílit snížení množství cigaretových nedopalků o 50 procent do roku 2025, o 80 procent pak do roku 2030. Nedopalky obsahují odolné komponenty, které zatěžují životní prostředí.

Plasty v mořích a oceánech často ohrožují vodní savce. Ti trpí při náhodné konzumaci malých kousků plastů. Uvádí se také, že i stolní sůl na našich stolech obsahuje mikroplasty. I proto se Evropská unie uchýlila k tomuto opatření.

Zdroj: forbes.com

Autor článku