Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Děčínská zoo hlásí úspěch roku. Narodilo se tam mládě chápana

Zdroj fotografií: Zoo Děčín

Pracovníkům děčínské zoo se podařil odchov roku. Je jím mládě chápana středoamerického mexického. Tento druh patří v přírodě mezi kriticky ohrožené, v zajetí se navíc chová jen velmi zřídka. Nejen z těchto důvodů se jedná o velký úspěch.

Mládě chápana středoamerického mexického se má čile k světu. Narodilo se 3. listopadu dopoledne sedmnáctileté samici Melody, otcem mláděte je pětiletý samec Trion. Matka se podle vedoucího chovatele Petra Haberlanda o mládě vzorně stará.

Vzhledem k tomu, že je tento poddruh primáta v přírodě kriticky ohrožený a v zajetí se chová velmi vzácně, považuje to děčínská zoo za odchov roku. „Chápany středoamerické mexické chováme v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad, potažmo v celé Evropě, pouze my a Zoo Praha. Nejbližší další chovná skupina žije až v Izraeli nebo ve Spojených státech,“ vysvětlil vedoucí chovatel Petr Haberland. 

Spatřit malého opičáka je pro návštěvníky v současné době otázkou štěstí. Do venkovní expozice chodí tlupa pouze za příznivého počasí. Ale na jaře se malý chápan jistě již ukáže v plné kráse, přes zimu se začne osamostatňovat a matčinu náruč vymění za skotačení po výběhu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…