Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Děčínská zoo hlásí úspěch roku. Narodilo se tam mládě chápana

Zdroj fotografií: Zoo Děčín

Pracovníkům děčínské zoo se podařil odchov roku. Je jím mládě chápana středoamerického mexického. Tento druh patří v přírodě mezi kriticky ohrožené, v zajetí se navíc chová jen velmi zřídka. Nejen z těchto důvodů se jedná o velký úspěch.

Mládě chápana středoamerického mexického se má čile k světu. Narodilo se 3. listopadu dopoledne sedmnáctileté samici Melody, otcem mláděte je pětiletý samec Trion. Matka se podle vedoucího chovatele Petra Haberlanda o mládě vzorně stará.

Vzhledem k tomu, že je tento poddruh primáta v přírodě kriticky ohrožený a v zajetí se chová velmi vzácně, považuje to děčínská zoo za odchov roku. „Chápany středoamerické mexické chováme v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad, potažmo v celé Evropě, pouze my a Zoo Praha. Nejbližší další chovná skupina žije až v Izraeli nebo ve Spojených státech,“ vysvětlil vedoucí chovatel Petr Haberland. 

Spatřit malého opičáka je pro návštěvníky v současné době otázkou štěstí. Do venkovní expozice chodí tlupa pouze za příznivého počasí. Ale na jaře se malý chápan jistě již ukáže v plné kráse, přes zimu se začne osamostatňovat a matčinu náruč vymění za skotačení po výběhu.

Související články

Inspirace

V ostravské ZOO se narodilo mládě vzácného lemura Sclaterova

Inspirace

V pražské zoo se narodila zebra Böhmova

Inspirace

Další úspěch Zoo Olomouc. Nejmenší liška na světě vyvedla mláďata

Inspirace

V jihlavské zoo se narodilo mládě lenochoda dvouprstého

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.