Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Dát šanci handicapovaným je výhra pro všechny, shodují se ocenění zaměstnavatelé roku

Zaměstnanci s handicapem mohou firmy obohatit i o nový úhel pohledu. Zdroj fotografie: archiv projektu

Že mohou být lidé s handicapem nejen plnohodnotnými zaměstnanci, ale i obohacením o zcela nový pohled na svět, se přesvědčuje čím dál více uvědomělých zaměstnavatelů. Porota soutěže Stejná šance letos opět ocenila tři z nich.

Soutěž Stejná šance, kterou každoročně pořádá organizace Rytmus – od klienta k občanovi, podporuje a oceňuje firmy, jež zaměstnávají osoby se zdravotním znevýhodněním, a tím aktivně přispívají k jejich začleňování do společnosti. Vítězem 9. ročníku se stala firma Pilulka Lékárny a.s., druhé místo obsadila IKEA Česká republika, s.r.o. a na třetím místě se se umístily Montessori školy Andílek – mateřská a základní škola, o.p.s. Nominací, které se vždy vážou ke konkrétnímu příběhu znevýhodněného zaměstnance, se letos sešly celkem čtyři desítky.

Záměrem oceněných zaměstnavatelů přitom zdaleka nebylo jen splnění povinnosti, která se od nich očekává. „Cíl byl hlavně ukázat dětem, že takoví lidé mezi námi jsou,“ prozradila při vyhlašování vítězů Hana Chramostová, ředitelka Montessori škol Andílek, kde handicapovaný Kuba zastává roli zahradníka a údržbáře. „Jsme teprve na začátku. Cílíme na to, abychom měli v našem obchodním domě alespoň 25 lidí a byli naší součástí,“ nastínil plány do budoucna Jiří Kuča z obchodního domu IKEA Zličín, kde zaměstnávají handicapovaného Miloše. Ten svého zaměstnavatele jako výraz vděku do soutěže sám nominoval.

Organizátoři věří, že vítězné firmy namotivují i ostatní. Zdroj fotografie: archiv projektu

Kateřina Brožová, zástupkyně firmy Pilulka lékárny, pak odkryla ryze lidské aspekty spolupráce se znevýhodněnými kolegy: „Myslím si, že to není ocenění firmy, ale Rostíka, který s námi už několik let pracuje. Skvěle zapadnul do kolektivu a jsme na něj hrdí. V podstatě je to člověk, který nikdy v životě nemá špatnou náladu – je to takové naše sluníčko.“

Vzhledem k současné situaci proběhlo vyhlášení vítězů netradičně – formou on-line videokonference. Organizátoři soutěže však i přesto doufají, že budou takto zviditelněné firmy, které si veřejné uznání nepochybně zaslouží, zároveň motivací pro ostatní zaměstnavatele.

Související články

Zaručeně zlepší den

K prodloužení života podle vědců stačí provést osm změn

Nebojte se náročných rozhovorů a řada dalších podzimních (nejen) psychologických webinářů

Chcete narozeninový dárek, který rozesměje? Jaké jsou skvělé nápady na vtipná trička?

Co nám říkají stopy dinosaurů o životě na starověké Aljašce

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…