Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Darujte radost, darujte vlasy. Poradíme vám, jak na to

4 minuty radosti
Vlasové náhrady. Ilustrační foto: Pixabay

Řekli jste si, že byste v novém roce měli udělat něco pro druhé? Některé věci vás nestojí nic a někoho velmi potěší. Máte dlouhé vlasy a přemýšlíte o jejich stříhání? Věděli jste, že vlasy můžete darovat, a někdo, kdo o vlasy přišel nemocí, z nich bude mít paruku? Poradíme vám, jak někomu vykouzlit úsměv.

Lokny nemusí putovat jen do koše

Je to poměrně jednoduché. Stačí si vybrat organizaci, které vlasy budete chtít věnovat. Některé se soustředí pouze na onkologické pacienty, kteří o vlasy přišli v důsledku léčby rakoviny, a jiné se zaměřují i na lidi trpící alopecií. Jde o vypadávání vlasů, které vás může postihnout pouze lokálně (alopecia areata), kdy se vám vytvoří holá kolečka, nebo úplně (alopecia universalis), kdy vypadají všechny vlasy i ostatní ochlupení. Nejčastěji ovšem lidi postihuje alopecie androgenní, která je částečně dědičná a patří pod ni i tradiční ústup vlasů u mužů s přibývajícím věkem.

Přijít o vlasy je zvláště pro ženy velmi bolestivé, říká se přeci, že vlasy jsou koruna krásy. Proto často pátrají po vlasové náhradě. Pokud vlasy pouze řídnou, je možné si pořídit tupé, které vlasy opticky zahustí. Pro ty postihnuté alopecií universalis je pak jedinou možností paruka. K dostání jsou paruky syntetické nebo z pravých vlasů, které jsou od reálných opravdu k nepoznání. Sehnat ale kvalitní paruku není jednoduché, navíc jde o poměrně nákladné řešení. Taková paruka není ani na celý život, a i když se o ni dobře staráte, za pár let musíte pořizovat novou. V minulých letech ještě ke všemu přestaly pojišťovny vyplácet příspěvek na paruku právě pacientům s alopecií.

Nejlepší je si paruku nechat vytvořit na míru z pravých vlasů, to je ale také asi nejdražší varianta, proto je pro mnoho lidí nedosažitelná. Různé organizace se to ale snaží změnit a díky darovaným vlasům vytvářejí lidem paruky zdarma. Asi si umíte představit tu radost, když někdo dostane svoji první paruku, která mu skvěle sedí a je k nepoznání od jeho původních vlasů.

Vypadávání vlasů trápí čím dál tím více lidí. Ilustrační foto: Pixabay

Jak darovat a jak se o paruku přihlásit

Většina těchto organizací (seznam a odkazy níže) přijímá vlasy 35–40 cm dlouhé, nebarvené a nešedivé. Musíte tedy svou hřívu chvíli pěstovat, ale ten pocit za to stojí. Dokonce se můžete podívat na seznam partnerských kadeřnictví, kde vás při darování ostříhají zadarmo a zajistí tak, že vlasy budou opravdu v požadované délce a kvalitě. Pak už stačí vyplnit darovací smlouvu a vlasy poslat dál. Brzy zjistíte, komu posloužily a udělaly radost.

Pokud jste vy tím, kdo trpí ztrátou vlasů, a paruku byste uvítali, podívejte se na stránky nadačního fondu Daruj vlasy, Nové háro, Grácie nebo Dlouhovláska, kde najdete informace o tom, jak se o paruku přihlásit. Většinou stačí vyplnit formulář, kde popíšete svůj problém, a pak vás budou dále kontaktovat.

Nestyďte se říct někomu o pomoc, není žádná hanba přijít o vlasy, a právě paruka vám může vrátit zpět sebevědomí.

Zdroj: NF Daruj vlasy, Dlouhovláska, Nové háro, NF Grácie

Související články

Zaručeně zlepší den

Němci se loučí s obezitou. Omezují reklamy na nezdravé jídlo

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Proč jsou někteří dinosauři velcí a jiní malí? Odpověď vás možná překvapí

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…