Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Malý velký úspěch ochranářů. Nejmenší prasátko na světě se vrací zpět do volné přírody

Foto: se svolením Pygmy Hog Conservation Programme

Tento pašík dosahuje výšky jen okolo třiceti centimetrů a váhy do deseti kilogramů. Prase zakrslé bylo před padesáti lety znovuobjeveno v Indii a díky chovu v zajetí se povedlo jeho populaci rozšířit natolik, že se může vrátit zpět na úbočí Himálaje.

Přirozeným prostředím tohoto zavalitého, ale drobného živočicha jsou travnaté louky a pastviny, které byly v posledním století přeměňovány na zemědělskou půdu, což jeho populaci zdecimovalo. V roce 1971 bylo prase zakrslé považováno za vyhynulé, ale ukázalo se, že pár jedinců v přírodě stále žije.

Novorozená mláďata jsou velká asi jako grapefruit. Foto: se svolením Pygmy Hog Conservation Programme

Po více než dvaceti letech začali ochranáři s množením zakrslých prasat v zajetí a následným vypouštěním do přírody v indickém státě Ásám, kde jejich divoká populace přežila. Díky úsilí zoologů nyní v přírodních rezervacích pobíhá mezi třemi a čtyřmi sty prasátky. Ruku v ruce s jejich ochranou jde také důraz na udržování zdravých luk a boj proti nekontrolovanému vypalování přírody či šíření plevele.

Prasata zakrslá nejsou unikátní pouze svými drobnými rozměry, ale také evolučním příběhem. Jde o jediný druh biologického rodu porcula. Ochranáři tak musí kromě běžných činností dbát také na ochranu před virem afrického moru prasat, který se v přírodě periodicky vyskytuje. Pro tato prasátka by mohlo jít o smrtící ránu.

Zdroj: National Geographic

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…